Ona je u svom pismu prokomentarisala prozivke člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika na račun Bošnjaka u BiH i nereagovanje evropskih zvaničnika po tom pitanju.
Zabrinuta je da bi reakcije evropskih zvaničnika koje izostaju mogle biti kobne po građane BiH.
Na samom početku svog pisma, Smajić kaže da je, prvenstveno ponosna na civilizacijsko ponašanje Bošnjaka muslimana i drugih građana koji su se borili za BiH u njenim naježim vremenima. Pored toga što su, kako ona dalje navodi, jedan od najstarijih naroda na evropskom tlu, svi su pripadnici monoteističkih religija koje su došle iz jednog korijena, sa Sredjeg istoka. I kao takvu, primili su Jevreje koji su "kao prognanici došli iz Španije na prostor BiH".
"Primili smo ih kao ravnopravne građane i oni su neraskidivo tkivo BiH koji su utkali sebe i svoju kulturu u našu domovinu i zajednički s nama gradili multietničko društvo. Nažalost fašizam u Evropi je oživio. Čim se ukaže mala prilika, fašizam izađe na svjetlo dana pokušavajući uništiti sve što mu se ne sviđa. Fašizam ne poznaje čovjeka kao biće koje ima pravo na egzistenicju bez obzira na njegovu etničku pripadnost, kulturu, naciju, vjeru i bilo koju drugu ljudsku identifikaciju. U mojoj zemlji fašizam je, sa većim ili manjim intezitetom, vrlo živ već 30 punih godina. Kulminacija fašističkog orgijanja desila se 1995. godine u mom gradu, Srebrenici, kada je izvršen genocid nad muslimanima", piše Smajić.
"Sigurna sam da ste primjetili da član Predsjedništva BiH Milorad Dodik intenzivno vrijeđa muslimane Bosne i Hercegovine, Evropljane, pokušavajući pridobiti slične političke krugove u Evropi za ostvarivanje svojih opasnih ciljeva. Sve to vrijeme dok mentalno i javno zlostavlja cijelu jednu populaciju, nikada nisam čula da je bilo ko reagovao iz Evropske unije i osudio njegov napad na bosanske muslimane, Evropljane. Upravo su ti muslimani bili najveće žrtve nad kojima je izvršen genocid i zločin protiv čovječnosti, a ne agresori i počinioci takvih nedjela. Bošnjaci muslimani su svojim ponašanjem i u momentu dok su vršeni zločini nad njima pokazali da su najveći garant provođenja evropskih vrijednosti u djelo. Da li ih zbog toga treba protjerati iz Evrope i masovno ubijati?", pita Srebreničanka.
U posljednjem pismu koji je Dodik uputio premijeru Mađarske Viktoru Orbanu, Dodik kaže da nema mjesta bza nehrišćane u Evropi, što, prema njenim riječima, građani u BiH poučeni događajima od prije 30 godina to mogu protumačiti kao najavu novog genocida.
"Voljela bih da me neko ubijedi da to nije tako. Također, voljela bih čuti nekoga od ambasadora zemalja EU u BiH da javno kaže, ima li za nas Evropljane iz BiH, muslimane i Jevreje, mjesta na našem kontinentu? Dodik kaže da nema mjesta za nehrišćane! Šutnja na Dodikovo pismo može značiti i slaganje sa takvim stavovima", naglašava ona.
"Ja ću i dalje vjerovati u ideju čovjeka koji prepoznaje samo čovjeka. Ovo je 21. vijek i žalosno je da na našoj planeti koja postaje sve povezanija neko još uvijek ima mozak divljaka i želi da živi u tami svog jednoumlja. Ako dozvolimo da zlo prevlada u BiH, a očigledno je da se toleriše do krajnjih granica, budite uvjereni da će prije ili kasnije zahvatiti cijelu Evropu. Stradanja i rat u Ukraniji su, između ostalog, posljedica neriješenog stanja u Bosni i Hercegovini. Nadam se da to razumiju oni koji se bave pravim i istinskim analizama uzročno posljedičnih veza između Bosne i Hercegovine i Ukrajine", zaključila je Begija Smajić iz Srebrenice, "sugrađanka, Evropljakinja, Bošnjakinja i muslimanka".