Ono po čemu se, međutim, ova rasvjeta razlikuje od drugih u BiH, jeste upotreba obnovljivih izvora energije. Naime, JU „Kulturni centar“ Cazin je prva u BiH koja je realizirala projekat osvjetljenja kulturnog spomenika uz upotrebu obnovljivih izvora energije. Radi se o solarnim svjetiljkama koje imaju vlastite baterije za punjenje i samostalne su jedinice koje u potpunosti koriste sunčevu energiju za osvjetljenje namijenenog prostora. Prvi je ovakav projekat u BiH i prvi na USK.
Ideja za realizaciju projekta je nastala još u 2017. godini, a projektni prijedlog je pripremljen u saradnji sa Službom za upravljanje razvojem Grada Cazina nakon čega se čekao pogodan javni konkurs koji će podržati ovu jedinstvenu ideju. Odmah naredne godine Ustanova je aplicirala na javni poziv Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša USK i osigurala 22.426,30 KM za nabavku ovih rasvjetnih tijela. Projekat je realiziran uz finansijsku podršku Grada Cazina u iznosu od 5.636,15 KM.
Posebnost ove ideje leži u činjenici da javni sektor u našem gradu prati trendove upotrebe obnovljivih izvora energije, da nastoji smanjiti troškove svog svakodnevnog poslovanja, a ujedno i očuvati okoliš. Budući da je projekat prvi takve vrste na našem kantonu, smatrali smo da je potrebno projektu dodati i neke popratne sadržaje, zbog čega će u narednom periodu biti realizirano nekoliko studijskih posjeta učenika, a ujedno ćemo pripremiti promotivne sadržaje koji će pratiti aktivnosti projekta na najbolji način.
Ideja je bila da se zidine Starog grada Ostrožac osvijetle, da budu vidljive turistima i prolaznicima u večernjim satima, a zbog veličine kompleksa i njegovog značaja za USK i Grad Cazin. U narednom periodu slijedi druga faza ovog projekta, koja će obuhvatiti ostatak zidina i kule unutar Starog grada.
(PR Kulturni centar)