Nakon što su takve najave početkom januara stigle iz sarajevskih kompanija, nova poskupljenja hljeba za 10 do 15 posto jučer su najavili i pekari iz Semberije. Navode da na ovaj način nastoje nadoknaditi rast troškova poslovanja, pa će tako i ovaj put finalni račun zbog svakog pomjeranja cijena sirovina ili energenata na tržištu biti ispostavljen građanima.
Raspon cijena
- Mi smo formirali te cijene, vekna bijelog hljeba od 500 grama je bila 1,70 KM, a sad će biti 1,80 KM. To je minimalno poskupljenje koje samo treba da nadoknadi troškove koji su nastali - kazao je Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja pekara regije Bijeljina.
Inače, primjetne su značajne oscilacije u cijenama hljeba u BiH, zavisno od gramaže, proizvođača i grada. Pitali smo za cijene u Goraždu, Zenici, Sarajevu i Travniku, a njihov raspon je od 1,6 do 2,20 KM.
Predsjednik Udruženja za unapređenje kvalitete življenja „Futura“ iz Mostara Marin Bago smatra da su i na val poskupljenja u pekarskoj industriji utjecale odluke o povećanju minimalne plaće.
Tržišna ekonomija
- Smatram da posljednje odluke Vlade FBiH donose velike poremećaje na tržištu rada i da će se to reflektirati različitim poskupljenjima. Očekujemo mjere od Vlade o pitanju smanjenja cijena određenih proizvoda iz potrošačke korpe. Svaki resor mora ići na smanjenje pojedinačnih iznosa iz potrošačke korpe. Jako je loš ovaj ambijent i retorika protiv poduzetnika, dok, s druge strane, imamo najveći broj uposlenih u javnoj upravi u Evropi. Uspjeli smo izigrati model tržišne ekonomije, jer ovo što imamo sada nije u skladu ni s Ustavom, ni s našim opredjeljenjem za članstvo u EU, koje zahtijeva reformu javne uprave. Time se ozbiljno treba pozabaviti – kaže Bago.
Podaci Agencije za statistiku
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna cijena kilograma hljeba u BiH u decembru 2022. godine je iznosila 3,2 KM. U decembru 2023. godine cijena hljeba iznosila je 3,6 KM po kilogramu. U decembru prošle godine, prije aktuelnih poskupljenja, kilogram hljeba koštao je 3,7 KM. U istom periodu cijena brašna je pala sa 1,7 na 1,5 maraka po kilogramu.
Građani su prošlu godinu počeli s cijenama polubijelog hljeba od 400 i 500 grama “zaključanim” na 1,65, odnosno 1,75 KM, dok danas isti proizvodi koštaju i do 2,1, odnosno 2,2 KM
Foto: FB