U ovom trentuku sve što je moguće je da Oružane snage na određeni način asistiraju pripadnicima MUP-ova i Granične policije BiH, ali i to je veliko pitanje s obzirom na to da oni nemaju mogućnost ni da legitimišu niti da hapse nekoga ko eventualno na ilegalan način pokuša da pređe granicu i uđe u BiH.
"Po zakonu Oružane snage nisu nadležne za granicu, ali po nalogu Predsjedništva BiH mogu da asistiraju u zaštiti granice", rekao je za "Nezavisne" Boris Jerinić, zamjenik ministra odbrane BiH.
Inače, prema Zakonu o odbrani BiH, Oružane snage u suštini nadležne su samo za operacije podrške miru i samoodbrani, učešće u mirovnim misijama, protivminsko djelovanje, pomoć civilima u slučajevima elementarnih nepogoda i pružanje odbrane u slučaju napada.
"Oružane snage ne čuvaju granicu. One mogu da budu ispomoć lokalnom stanovništvu, ali njihova nadležnost nije da se bave čuvanjem granice. Imamo nekompetentne ljude koji daju takve izjave, koje su često različite i zato s pravom nemamo povjerenje u ono što oni govore", rekla je Dušanka Majkić, član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost bh. parlamenta.
Ona kaže da Oružane snage, a ni ostale institucije u BiH nemaju kapaciteta i tehničkih mogućnosti da zaštite granicu i da je veliko pitanje šta nas čeka s ilegalnim migrantima.
Priča o angažovanju Oružanih snaga BiH na granici počela je nakon što je Vlada Republike Srpske to zatražila od Predsjedništva BiH kako bi se spriječio ulazak ilegalnih migranata, a nakon toga u nekoliko navrata bh. zvaničnici su najavljivali da je to moguće, ali da se radi o krajnjoj opciji.
Inače, u Zakonu o graničnoj kontroli BiH piše da je granična kontrola isključivo u nadležnosti Granične policije, kao i to da poslove granične kontrole obavljaju policijski službenici te bezbjednosne agencije.
S obzirom na probleme i veliki priliv migranata, Ministarstvo bezbjednosti BiH nedavno je uputilo zahtjev za zapošljavanje još 100 kadeta Granične policije, međutim na to Ministarstvo finansija i trezora BiH nije željelo dati saglasnost uz obrazloženje da je prijem kadeta moguć isključivo nakon što se sprovede procedura obuke.
Vjekoslav Bevanda, ministar finansija i trezora BiH, rekao je da na obuku trenutno čeka oko 200 kadeta, ali da ona kasni zato što nije izgrađen adekvatan objekat za smještaj i obuku kadeta, iako je odluka o tome donesena prije sedam mjeseci.
"I kada kadeti budu primljeni, oni najprije moraju da prođu specijalizovanu obuku koju sprovodi Agencija za školovanje i stručno usavršavanje u Mostaru, pa da tek onda budu upućeni na poslove zaštite i kontrole granice BiH", rekao je Bevanda, dodajući da je 2016. godine bio odobren prijem 150 kadeta, a 2017. i 2018. godine po još 100, ali da je od tog broja samo njih 49 završilo potrebnu obuku.