Operacija "Mostobran" je započela na današnji dan 1994. godine i po svojem planiranju i izvođenju spada u red najkompleksnijih operacija jedinica Armije Republike Bosne i Hercegovine.
Povijest ratovanja bilježi brojne podvige koji su se dok su bili u idejama svojih kreatora činili nemogućim. Tako je puk francuskih husara 1795. godine pod komandom generala Louisa Josepha Lahurea zarobio cjelokupnu flotu nizozemske ratne mornarice.
Nešto manje od 200 godina nakon podviga francuske konjice, pripadnici Armije Republike Bosne i Hercegovine izveli su jednu od najtežih operacija forsiranja rijeke Une.
U sklopu velike ofanzivne operacije "Grmeč-94" koju su u jesen 1994. godine izvodile jedinice Petog korpusa pod komandom generala Atifa Dudakovića, paralelno je izvođena još jedna operacija jedinica Petog korpusa.
foto: Agan Skenderović
Obzirom da je glavnina snaga Petog kropusa bila usmjerena na pravcu od Grabeža do Kulen Vakufa, jedinice 505. Viteške bužimske motorizovane brigade su angažirane u operaciji stvaranja mostobrana i ovladavanja dijela grada Bosanska Krupa. Izvođenju ove operacije kojoj su se borci i starješine 505. brigade nazvali "Mostobran", opirala se vojna operatika i taktika.
U trenutku planiranja ove operacije jedinice 505. Viteške brigade su trebale ubaciti snage jačine bataljona (preko 350 ljudi) pri čemu su na raspolaganju imali samo jedan čamac.
U vojnoj teoriji forsiranje rijeka i stvaranje mostobrana te lateralno širenje uz prodror u dubinu, smatra se najtežim zadatkom za koji se koriste inžinjerijske jedinice kao i jedinice mornaričke ili mehanizirane pješadije.
foto: Agan Skenderović
Sve što su jedinice 505. brigade 30. oktobra 1994. godine imale bila je jedna sajla kojom su povezane dvije obale Une, jedan gumeni čamac, nabujalu rijeku Unu i više od 80 posto neplivača u sastavu.
Planiranje operacije je izvršeno od strane generala Izeta Nanića, koji je i sam nadzirao operaciju iz prednjeg kraja fronta. Nakon nekoliko pokušaja i dodatnih izviđanja izvršeno je ubacivanje jedinica iz sastava 505. viteške brigade i specijalnih jedinica "Hamza" i "Gazije".
Uz potpuno iznenađenje jedinice 505. brigade uništavaju protivničku komandu i osvajajaju značajan dio zamišljenog terena. Međutim, zbog manjka koordinacije sa ostalim jedincama Petog korpusa koje su se trebale spojiti sa snagama 505., ovaj historijski podvig je plaćen velikim gubicima.
Sam grad Bosanska Krupa nije oslobođen, a značajni ratni plijen se nije mogao prebaciti na drugu obalu rijeke Une. Operacija "Mostobran" ostaje kao jedna od operacija o kojoj nije sve napisano, ali je planiranje i izvođenje ove operacije jedinice 505. viteške brigade ostavilo dubok trag u najtežim vojnim operacijama 20. stoljeća.