Izraz “Skemanje” dolazi od engleske riječi scam (prevara, muljaža) a svi znaju šta su pedofili.
Trend se raširio među djecom i mladima željnim brze i lake zarade, a koncipiran je veoma inteligentno i na način da roditelji i policija nemaju načina da počiniteljima uđu u trag.
Ovaj trend toliko je dobro sakriven da je portal Hercegovina.info do saznanja došao zahvaljujući jednom srednjoškolcu koji je objašnjavao kako njegovi vršnjaci mogu sebi priuštiti skupe stvar, a ne dolaze iz imućnih porodica. Izvor ovog portala kaže kako je pravilo da bez obzira na zaradu, roditelje i dalje pitaju novac za izlazak, simboličnih deset ili dvadeset maraka, kako ovi ne bi posumnjali.
Riječ je o prodaji tuđih golišavih fotografija i ucjenjivanju pedofila na društvenim mrežama, a oni koji se time bave nazivaju to savršenim zločinom, jer su sigurni da osobe kojima šalju slike na kojima su navodne maloljetnice i ucjenjuju ih time neće otići na policiju da bi to prijavile.
Hashtag tj. oznaka #Skemanjepedofila na Tik toku pregledan je skoro 200.000 puta.
Profili na društvenim mrežama za 10 eura djeci obećavaju brzi kurs i savjete kako biti što uspješniji u uzimanju novca tzv. pedofilima.
Novinari ovog portala uplatili su novac jednom od njih koji se predstavlja kao Ilija iz Banje Luke i prošli brzi kurs varanja seksualno ugroženih muškaraca na internetu.
Do njega su došli putem mreže TikTok, ali ih je brzo prebacio na kriptiranu aplikaciju za dopisivanje, Telegram.