Kako je kazao Plenković, Oluja je porazila velikosrpsku politiku Slobodana Miloševića.
"Oluja je razbila obruč oko bihaćke enklave u kojoj je 170 tisuća ljudi bilo pod trogodišnjom opsadom i kojima je prijetila sudbina Srebrenice. Strateškom promjenom odnosa snaga Oluja je omogućila da poslije, zajedno sa Armijom Bosne i Hercegovine i HVO, budu oslobođeni veliki dijelovi Bosne i Hercegovine. Sve to dovelo je, naposljetku, do dejtonsko-pariškog mirovng sporazuma koji je ozunačio kraj rata", naveo je Plenković.
Svečanosti prisustvuju svi članovi hrvatske vlade, a prvi put i visoki predstavnik srpske nacionalne manjine, potpredsjednik vlade iz redova Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) Boris Milošević.
Prisustvo Miloševića je u Zagrebu ocenjeno kao "snažna i važna poruka pomirenja" u odnosima Hrvata i srpske manjine, ali i Hrvatske i Srbije.
Program je poečo u 9.30 sati dolaskom predsjednika države Zorana Milanovića, Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića i Vlade Andreja Plenkovića te uzvanika prema spomeniku ''hrvatske pobjede Oluja 95".
U 9.43 sati je zvonjavom kninskih crkvenih zvona obilježen ulazak pripadnika Hrvatske vojske u Knin tijekom VRO "Oluja". Nakon toga podignuta je zastave Republike Hrvatske uz intonaciju državne himne, čitanje povjesnice o Oluji te imena poginulih i nestalih pripadnika VRO "Oluja" kada je izveden i prelet dva borbena zrakoplova MiG 21.
Položeni su vijenci i upaljene svijeće na spomeniku ''hrvatske pobjede Oluja 95" nakon čega je uslijedilo obraćanje predstavnika hrvatskih branitelja i ratnog zapovjednika u VRO "Oluja" Ante Gotovine, predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, Sabora Gordana Jandrokovića te predsjednika Republike Zorana Milanovića.