To je bilo prvi put da su se Zimske olimpijske igre organizovale u nekoj od komunističkih država.
Svečana ceremonija otvaranja održala se na stadionu "Koševo", a slike olimpijskoga grada obišle su cijeli svijet. Olimpijski plamen upalila je Sanda Dubravčić, hrvatska takmičarka u umjetnom klizanju tačno u 15:44 čime su zvanično i otvorene ZOI.
Pripreme za ZOI koje su trajale godinama, pored dobro organizovanih igara, kao rezultat imaju i izgrađene saobraćajnice, hotelske komplekse kako na planinama tako i u gradu, sportske centre Skenderija i Zetra, žičare, ski liftove i dr.
Ukupno je prodano 250.000 ulaznica, a TV-prijenos iz snježnog Sarajeva pratile su 2 milijarde ljudi.
Na olimpijskim igrama koje su održane po prvi put u Jugoslaviji učestvovali su sportisti iz 49 država, što je bio do tada rekordan broj u historiji olimpijskih igara.
Da će glavni grad naše države biti domaćin igara objavljeno je 18. maja 1978. godine nakon sjednice Međunarodnog olimpijskog komiteta u Atini.
Pored Sarajeva, gradovi koji su ušli u uži krug za izbor grada domaćina bili su Sapporo (Japan) i Goteborg (Švedska).Sarajevo je osvojilo najviše glasova u oba kruga.
Domaćini igara bile su olimpijske ljepotice Jahorina, Igman, Bjelašnica, Trebević kao i okolni planinski masivi na području grada Sarajeva. Na Igrama su u 6 sportova nastupila 1272 takmičara.
Sve igre protekle su u fer i prijateljskoj atmosferi.
Za organizaciju ZOI potrošeno je oko 150 miliona dolara, a po nekim procjenama kompletna zarada iznosila je oko 12 miliona dolara.
Zvanična maskota ZOI '84 bio je Vučko.
Mali vuk, koga je dizajnirao slovenski dizajner i ilustrator Jože Trobec bio je odabran za maskotu ZOI 1984. godine, a konačna odluka pripala je jugoslavenskim čitateljima tadašnjih dnevnih novina.
ZOI '84 zvanično su zatvorene 19. februara gdje su se Sarajevo i tadašnja Jugoslavija pozdravili sa svim sportistima, zvaničnicima i ostalim posjetiteljima na ceremoniji zatvaranja u Zetra uz taktove stihova pjesme Duška Trifunovića "Lijepo je bilo u Sarajevu, do viđenja u Kalgariju".
Predsjednik MOK-a Huan Antonio Samaran čije ime danas nosi dvorana Zetra, rekao je tada "Doviđenja drago Sarajevo" i potvrdio javno da su to bile najbolje organizovane igre ikada.
Olimpijski muzej
Na isti dan otvaranja ZOI '84 godine u ambijentu Mandića vile otvoren je i Olimpijski muzej. Zgrada ovog muzeja nažalost je devastirana tokom granatiranja Sarajeva u ratnom periodu od 1992-1994. godine. Ponovno otvaranje ove vrlo značajne institucije desilo se na 20. godišnjicu održavanja ZOI '84. u prostorijama Olimpijskog komiteta BiH u Zetri.