Okupaciona terapija je zdravstvena struka, čiju djelatnost izvode okupacioni terapeuti.
Okupaciona terapija je dio rehabilitacionog programa koji obuhvata sve manuelne, kreativne, edukativne, socijalne, rekreativne i ostale aktivnosti s ciljem da se kod korisnika usluga postigne određena fizička funkcija ili željeni mentalni stav tj. profesija koja se bavi promocijom zdravlja i blagostanja kroz okupacije.
Okupaciona terapija je zdravstvena disciplina koja se bavi ljudima koji su fizički ili mentalno oštećeni, onesposobljeni ili hendikepirani, bilo trenutno ili trajno.
Okupacioni terapeuti uključuju korisnika u aktivnost dizajniranu s ciljem promocije povratka i korištenja mogućeg maksimuma preostale funckije, kako bi se pomoglo ljudima da odgovore na zahtjeve njihovog posla, ličnog i kućnog okruženja, te da učestvuju u životu sa što punijim smislom.
Šta su okupacije?
Okupacija je važna odrednica zdravlja i blagostanja, daju smisao životu, uključuju sve što mi radimo, razvijaju se i mijenjaju tokom života.
Okupacije su smislene aktivnosti koje uključuju sve što mi radimo.
Samozbrinjavanje podrazumijeva da vodimo brigu o sebi (kupanje,pranje zuba,lična higijena..)
Produktivnost su okupacije plaćene ili neplaćene, koje doprinose razvoju, kako pojedinca tako i društva (profesionalne obaveze, briga o djeci, održavanje kućanstva...)
Slobodno vrijeme/igra su aktivnosti koje pojedincu pružaju zadovoljstvo i ispunjenje (čitanje, pletenje, šetnja, druženje, gledanje TV-a..)
Okupacioni terapeuti omogućuju svojim korisnicima da istražuju, postižu i održavaju ravnotežu svojim dnevnim aktivnostima u skladu sa vlastitim izborom i potrebama.
Kada se osoba bavi aktivnošću koja joj je lično smišljena, njene vještine i sposobnosti se poboljšavaju i na taj način omogućuju veću samostalnost u vlastitoj okolini.
Okupacioni terapeut Japić Fatima, zaposlena u Centru za mentalno zdravlje u Domu zdravlja Cazin.