Objašnjavajući široke ovlastiVSTV-a, izvještaj, između ostalog, navodi da je “tokom proteklih godina VSTV sam postao dio problema”, i da je propustio priliku da uspostavi integritet.
"Još uvijek u cjelosti nisam pročitao i izanailizirao izvještaj gospodina Priebea pa bi bilo neozbiljno da ga detaljno komentarišem. Ono što mogu da kažem u ovom trenutku, na osnovu onog što sam uspio da pročitam, je prije svega, da ono sto se navodi u izvještaju nije nešto neočekivano i nešto što se dosad nije moglo već čuti. Prema tome nisam iznenaađen ovakvim izvještajem Naprotiv, iako generalno vrlo kritičan prema vladavini prava u BiH pa i prema pravosuđu, rekao bih da, s obzirom na svu političko-paraobavještajno-medijsku kampanju koja je vođena u pretklo vrijeme , on i nije toliko loš po pravosuđe koliko je to mogao biti, s obzirom na sav trud i resurse uložene da se pravosuđe prikaže maksimalno lošem svjetlu", naveo je Tegeltija na svom Facebook profilu, prenosi Radiosarajevo.
Vidljivo je, kako dalje dodaje, da ,i uz želju da bude maksimalno objektivan , da čak ni gospodin Pribe ni njegov tim nisu mogli u cjelosti zanemariti ovaj do te mjere isforsirani , politički kanalisani medijski pritisak".
"To na neki način mogu da razumijem, ali zbog toga u izvještaju postoje ocjene sa kojima se slažem i sa kojima se ne slažem , ali o tome ću nešto više moći reći u narednom vremenu kada ćemo ovaj izvještaj, kao i sve prethodne izvještaje naših međunarodnih partnera, staviti na sjednicu VSTS i o njemu diskutovati. U svakom slučaju, izvještaj je prepoznao neke slabosti sistema na koje smo većinom i mi sami već ukazivali i kao takve prepoznali u našim analizama i projektovanim reformama shodno našem programu rada i akcionom planu implementacije peer review preporuka, s čim namjeravamo da nastavimo i u narednom periodu", zaključio je Tegeltija.