Polaganjem cvijeća na centralnom nišanu i mezaru prvog predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića, učenjem Fatihe i minutom šutnje odata je počast šehidima i poginulim borcima
Foto: FENA
U sklopu obilježavanja 30. godišnjice formiranja Prvog korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine, sinoć u Domu mladih KSC Skenderija održana je Svečana akademija.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović u svom obraćanju izrazio je posebnu zahvalnost porodicama šehida i poginulih boraca Prvog korpusa Armije BiH.
- Danas ih se prisjećamo sa željom da ciljevi njihove borbe ostaju trajno zabilježeni. Nećemo zaboraviti njihovu žrtvu u vrijeme najvišeg iskušenja za našu domovinu. To nije bila samo odbrana samo ljudskih života u teritorije, već bitka za biće i ideju ove zemlje. Oni su je svojim životima sačuvali - kazao je Džaferović.
Naveo je da je posljednja agresija na državnost i cjelovitost naše domovine najsvježije svjedočanstvo o žrtvi koji su građani Sarajeva i cijele BIH bili spremni podnijeti, te da je zahvaljujući pripadnicima Prvog korpusa ARBiH i MUP-a RBiH Sarajevo odbranjeno, a sa njim i uvjerenje da će se sačuvati cjelovitost ove zemlje.
Prijetnje otcjepljenjem
- Prvi korpus ARBiH na čelu sa generalima Mustafom Hajrulahovićem, Vahidom Karavelićem, Nedžadom Ajnadžićem dao je svoje najbolje sinove, među njima su imena rhm. Safeta Hadžića, Envera Šehovića i Safeta Zajke. U vijeme najtežih trenutaka za Sarajevo i državu BiH, oni su vjerovali u njihov opstanak i konačnu pobjedu. Nećemo zaboraviti naše heroje koji su položili svoje živote za domovinu koju mi danas imamo. Na nama i generacijama koje dolaze je obaveza da čuvamo istinu o njihovoj pravednoj borbi. Namjera počinilaca genocida i udruženog zločinačkog poduhvata je bila da se uništi multietničko tkivo našeg društva kroz masovni pokolj, mučenja, silovanja, protjerivanja. Njihovi sljedbenici i dalje sanjaju o završetku političkog projekta koji je donio krvoproliće cijelom regionu – kazao je Džaferović.
Po njegovim riječima, svjedoci smo gotovo svakodnevnih prijetnji otcjepljenjem i raznih blokada, kao i otvorene podrške susjeda takvim politikama u BiH. Poručio im je da BIH neće popustiti takvim zahtjevima.
- Oni koje žele bolje odnose sa BiH moraće se suočiti sa istinom, spriječiti dovođenje u pitanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta naše zemlje, prestati da vrijeđaju žrtve i one koje su preživjeli genocid i udruženi zločinački poduhvat i negiranje sudski potvrđenih činjenica. Ne možete negirati genocid, pružati utičište ratnim zločincima, hapsiti branioce BiH, nagrađivati haške osuđenike i potom deklarativno tražiti bolje odnose sa BiH. Tako se ne prave prijateljstva sa BiH – kazao je Džaferović.
Posebno je naglasio da svaki dio BiH podjednako pripada svim građanima, a onima koji misle drugačije, koji pod vidom legitimiteta nastoje zadržati i produbiti podjele našeg društva, poručio je da to neće ostvariti, jer većina građana želi modernu, demokratsku, evropsku državu u kojoj će svi imati ista prva.
"Velika je stvar bila ustrojiti tu jedinicu"
Član Predsjedništva BIH Željko Komšić kazao je da mu je bila čast biti pripadnikom ARBiH i Prvog korpusa.
- Velika je stvar bila ustrojiti tu jedinicu. Sa nedostakom školovanog oficirskog kadra, pod takvim okolnostima. Sve ono što se dešavalo sa ARBiH i Prvim korpusom, može se uporediti sa istorijskim epopejama. Velika je stvar da u jednom trenutku u našem ratu formirate jedinicu kao što je Pvi korpus, ali i druge korpuse ARBiH spremne i sposobne da izvrše sve vrste operacija, da sve postavljene zadatke izvrše vojnički sa čvrstom disciplinom. Njihovim komandantima treba reći hvala. Neka mi ne bude zamjereno, s obzirom na delikatnu situaciju u BiH, pitam se jesmo li pogriješili što smo raspustili ARBiH i Prvi korpus, svjestan težine ovih riječi i svjestan koliku smo žrtvu napravili raspuštajući tako ustrojenu i moćnu vojsku – kazao je Komšić.
Između ostalih, na Svečanoj akademiiji još su govorili gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić, penzionisani general Vahid Karaveilć, predsjednik Saveza brigadnih udruženja Prvog korpusa Armije RBiH Hilmo Kovač i ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović.
Svečanoj akademiji prethodili su drugi događaji u povodu 30. godišnjice formiranja Prvog korpusa Armije Republike BiH.
Brojne delegacije institucija svih nivoa vlasti, predstavnici boračkih organizacija i građani pohodili su mezarje “Kovači” u znak sjećanja na branioce BiH.
Polaganjem cvijeća na centralnom nišanu i mezaru prvog predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića, učenjem Fatihe i minutom šutnje odata je počast šehidima i poginulim borcima, koji su se žrtvovali u odbrani cjelovitosti i nezavisnosti BiH.
Povodom obilježavanja 30. godišnjice formiranja Prvog korpusa Armije RBiH organizirano je više prigodnih događaja, a jedan od njih je postrojavanje veterana Prvog korpusa sa replikama ratnih uniformi i zastava jedinica i komandi tog korpusa, što je uslijedilo nakon obilaska šehidskog mezarja Kovači.
Obilasku mezarja prethodila je promocija literarnih i likovnih radova učenika škole o temi “Prvi korpus Armije RBiH” u Centru “Vladimir Nazor”, a obilježavanje godišnjice Prvog korpusa nastavljeno je polaganjem cvijeća na mezar Mustafe Hajrulahovića Talijana, prvog komandanta tog korpusa, u haremu Alipašine džamije.
Kolektivna Šestoaprilska nagrada
Prema programu obilježavanja 30. godišnjice formiranja Prvog korpusa Armije RBiH, koji je utvrdilo Ministarstvo za boračka pitanja Kantona Sarajevo, slijede – održavanje historijskog sata na Trgu Prvog korpusa i svečana akademija u Domu mladih Centra “Skenderija”.
Prvi korpus formiran je na današnji dan 1992. godine u okviru početne reorganizacije i okrupnjavanja mnogobrojnih novonastalih patriotskih jedinica, jedinica teritorijalne odbrane i rezervnog sastava MUP-a RBiH, na prijedlog tadašnjeg načelnika Štaba Vrhovne komande Sefera Halilovića, a po odluci vrhovne civilne komande - Predsjedništva RBiH i njenog prvog predsjednika Alije Izetbegovića.
Na putu borbe za slobodu i temeljne civilizacijske vrijednosti, 6.585 pripadnika Prvog korpusa nesebično se žrtvovalo, ugradivši živote u temelje države Bosne i Hercegovine.
Tri brigade Prvog korpusa ponijele su počasne nazive ”slavna”, a četiri ”viteška”.
Veliki broj pripadnika odlikovan je za izuzetne zasluge u odbrani domovine i temeljnih civilizacijskih vrijednosti. Tako su 472 pripadnika nosioci najvišeg ratnog priznanja ”Zlatni ljiljan”, 29 je odlikovano najvišim državnim priznanjima od Predsjedništva BiH i 19 pripadnika ratnim priznanjem ”Srebreni štit”.
Za doprinos odbrani grada Sarajeva i BiH, Prvom korpusu Armije RBiH dodijeljena je kolektivna Šestoaprilska nagrada Grada Sarajeva 2010. godine.