Ovaj zakon, koji je već prije osam dana usvojen u Domu naroda FBiH, sada je stekao sve zakonske pretpostavke za stupanje na snagu.
Zakon o unutrašnjoj trgovini donosi opsežnu regulaciju tržišta trgovinskih usluga, u cilju unaprjeđenja i harmonizacije sektora s evropskim zakonodavstvom. Iako su pojedini detalji zakona izazvali javne diskusije, ključna novina svakako je obavezivanje svih trgovinskih subjekata na neradnu nedjelju, što bi moglo imati dugoročne ekonomske i socijalne posljedice.
Odluka o neradnoj nedjelji odnosi se na sve trgovine, osim onih koje obavljaju specifične usluge i imaju izuzetke, kao što su trgovine u turističkim zonama ili one koje se bave prodajom osnovnih životnih potrepština. Zakon također uvodi i detaljnije regulative u vezi s uvjetima poslovanja trgovina, načinom isticanja cijena te načinima formiranja cijena, s ciljem zaštite prava potrošača i stvaranja ravnotežnog tržišta, piše Hayat.
Usvajanje ovog zakona bilo je dug proces usklađivanja sa zakonodavstvom Europske unije, a kako je istaknuto iz Federalne vlade, on predstavlja važan korak ka modernizaciji unutrašnje trgovine u FBiH. Zakon se bavi i organizacijom maloprodajnih objekata, uvjetima za obavljanje trgovine, kao i odgovornošću trgovaca prema zaštiti potrošača.
S obzirom na to da zakon stupa na snagu tek nakon objave u Službenom listu, trgovci i kupci će u narednom periodu morati prilagoditi svoje aktivnosti novim propisima.
Zakonom je definisana zabrana rada trgovina i marketa nedjeljom, odnosno naznačeno je da nedjeljom i u dane praznika mogu raditi cvjećare, pekare, suvenirnice, objekti tradicionalnih i starih obrt.
Zabrana rada nedjeljom ne odnosi se na prodajne objekte koji se nalaze unutar ili su sastavni dio cjeline željezničkih i autobuskih stanica, aerodroma, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijalizirane prodavnice vezane za prodaju na grobljima.
Neradna nedjelja se ne primjenjuje na dragstore čije je radno vrijeme 24 sata svaki dan.