Inače, novopristiglo osoblje EUFOR-a trenutno se priprema za pojačane operativne patrole za podršku svojim bh. partnerima.
Podsjećamo, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić nedavno je razgovarao sa šefom Delegacije Evropske unije u BiH Johanom Sattlerom koji je upoznao Komšića i sa odlukom o razmještaju dodatnih 500 vojnika EUFOR-a koji su dobro opremljeni i posjeduju tešku oklopnu mehanizaciju.
Kako je navedeno ti vojnici će biti raspoređeni u dijelove Bosni i Hercegovini u kojima su u proteklom periodu evidentirani ekscesi, posebno u povratničkim sredinama. Komšić je pozdravio ovakav oblik podrške koji puno znači u efektivnoj podršci miru i stabilnosti BiH te očuvanju njenog teritorijalnog integriteta.
Pravnik Sifet Kukuruz izrazio je stav da kroz cijelu historiju BiH, pa tako i 1992. godine, stvarna opasnost je uvijek dolazila isključivo izvan državnih granica.
„Historija svjedoči da pitanje mira i rata u BiH nikada nije bilo isključivo unutrašnje pitanje. Mir je u BiH uvijek bio prisutan kada su utjecaji izvana bili odsutni, a rat je uvijek bio posljedica utjecaja izvana. Zato je danas od vitalnog značaja zaštititi državu BiH od opasnosti koje joj prijete iz susjednih država, a to se može postići isključivo raspoređivanjem snaga EUFOR-a na državnu granicu“, ističe Kukuruz.
Raspoređivanje snaga EUFOR-a na entitetsku liniju razgraničenja ostavlja sumnju da će u slučaju proglašenja nezavisnosti entiteta Republika Srpska (i slijedom toga npr. ruskog i mađarskog priznanja takve nezavisnosti) i izbijanja sukoba, međuentitetska linija razgraničenja postati "državna granica", a da će, pod izgovorom "sprečavanja ili eskalacije sukoba i očuvanja mira" snage EUFOR-a u suštini štititi aktivnosti na secesiji entiteta Republika Srpska.
„To bi značilo da je prisustvo snaga EUFOR-a de facto u funkciji omogućavanja "mirnog odvajanja" entiteta Republika Srpska od države BiH. Istovremeno, entitet Federacija BiH bi postao "sigurna zona" pod zaštitom snaga EUFOR-a, koji bi, u konačnici, doživio sudbinu sličnu sudbini Srebrenice koja je predstavljala "sigurnu zonu" pod zaštitom UN-a i snaga UNPROFOR-a. Ako je to mogući rezultat pojačanog prusustva snaga EUFOR-a u BiH, onda je to ipak i dodatni razlog za zabrinutost za suverenitet i teritorijalni integritet BiH“, ističe Kukuruz.
Snage EUFOR--a su vojne, a ne policijske snage i trebaju biti raspoređene na državnu granicu.
Osnovni zadatak takvih snaga nije da patroliraju i "prate razvoj situacije" u okviru entiteta, nego da zaštite i garantuju teritorijalni integritet i suverenitet BiH.