Prvi veliki svjetski putopisac i avanturist svoje djelo o putovanjima do daleke Azije napisao je za vrijeme svog boravka u tamnici u Genovi na starofrancuskom jeziku pod naslovom "Il milione", poznatom kao i "Milijun svjetskih čudesa" ili kako Dalmatinci u šali kažu "Milijun laži".
Svoj fantastični putopis, na kojega se pozivaju i današnji putopisci, napisao je uz pomoć genovskog suutamničenika Rustichellija, a u djelu svjedoči o svojoj ulozi izaslanika Kublaj-kana koji je posredovao u pregovorima s tadašnjim rimskim papom.
Otok Korčula i istoimeni grad, smješten nedaleko od Dubrovnika, danas je važna turistička destinacija u koju dolaze ljudi iz svih dijelova svijeta.
Kuća Marka Pola svakako je važan dio historije grada Korčule koji svoje posjetitelje može oduševiti arhitekturom, čistim morem, plažama i nesvakidašnjom otočkom prirodom.
Za domovinu Marka Pola, putopisca i avanturista, otimaju se i drugi gradovi, poput Venecije, Istanbula i Šibenika, a o njegovom životu i putovanjima snimljeni su na raznim jezicima brojni igrani, dokumentarni filmovi i tv serije.
Muzej Grada Korčule dobio je pola miliona eura sredstava iz europskih fondova za obnovu kuće Marka Pola smještene u staroj korčulanskoj gradskoj jezgri, iza zidina koje su grad i otok stoljećima čuvale od napada brodova pomorskih sila koje su se otimale za ovaj jadranski dragulj.
Marija Hajdić, ravnateljica Gradskog muzeja Korčula, koji je otkupio kuću u kojoj se priprema otvaranje Muzeja Marka Pola, kaže kako svi historijski podaci idu u prilog Korčuli kao zavičaju i rodnom mjestu Marka Pola, posebno činjenica vidljiva iz kupoprodajnog ugovora koji svjedoči da porodica Depolo stoljećima živi u gradu Korčula.
Hajdić kaže kako se u sačuvanoj povelji iz Londona iz 15. stoljeća nalazi popis svih važnih obitelji koje su živjele u Veneciji, a među njima je i obitelj Depolo (ili Polo) i njihov grb, a u podacima piše da ova obitelj potiče iz Dalmacije, što je čvrsti dokaz, kaže Hajdić, da ova porodica potiče upravo iz Dalmacije, a ne iz Italije.
Porodica je iz Korčule u 13. stoljeću u potrazi za boljim uvjetima života otputovala u Veneciju, što je dokaz da se radi o hrvatskoj porodici, jer je Korčula tada pripadala Venecijanskoj Republici.
U Korčuli postoje brojne privatne radnje u kojima se prodaju suveniri vezani uz Marka Pola Korčulanina, a u samoj gradskoj jezgri otvoren je i privatni Muzej Marka Pola u kojem se mogu razgledati realne skulpture u srednjovjekovoj odjeći i situacijama koje vjerodostojno opisuju neke od priča iz putopisne knjige Marka Pola, ali i kupiti razni suveniri.
O bitci koja se odgirala na moru između današnjeg otoka Korčule i poluotoka Pelješca svjedoče brojni podaci koji idu u prilog povezanosti Marka Pola s ovim mjestom i otokom.
Činjenice su da je avanturist Marko Polo pod stare dane bio izgnan iz Venecije zbog podrške koju je tada iskazao u buni pučana protiv tamošnje gospode, kao i da je u Veneciju vraćen tek u posmrtnom lijesu, te da mu danas nije poznato pogrebno mjesto.
Korčula će 2020. obnoviti palaču obitelji Depolo i otvoriti Muzej Marka Pola koji je u svojoj putopisnoj knjizi, tvrde mnogi, znao pretjerivati i dodavati, ali je nesumnjivo postavio temelje važne za cjelokupnu svjetsku kulturu, geografiju i putopisanje.