Mozak operacije, 60-godišnji državljanin BiH i Hrvatske Vinko Tomić istražiteljima je rekao da nema nikakve imovine i da je nezaposlen. Ponudio je i kauciju od 50.000 eura tvrdeći da će taj novac sakupiti njegova porodica.
Podsjetimo, hrvatska policija uhapsila je četvoricu hrvatskih državljana - 60-godišnjaka, 43-godišnjaka i dvojicu 48-godišnjaka - osumnjičenih za krađu nakita milionske vrijednosti u januaru ove godine u Veneciji. Radi se o državljaninu Hrvatske i BiH Vinku Tomiću (60) te hrvatskim državljanima Želimiru Grbavcu (48), Zvonku Grgiću (43) i Vladimiru Đurkinu (48).
Policija je uhvatila i petog člana grupe, državljanina Srbije Gorana Perovića (54), dok se za šestim članom i dalje traga. Petorici uhapšenih jučer je određen ekstradicijski pritvor.
Nakit je ukraden iz privatne kolekcije vrijednih indijskih artefakata katarskog šeika Hamada bin Abdulaha el-Tanija koja je bila izložena u Veneciji, u Duždevoj palači na izložbi pod nazivom "Blaga mogula i maharadža". Ukraden je par naušnica od platine i dijamanata u vrijednosti od milion dolara te broš od platine i rubina u vrijednosti višoj od dva miliona dolara.
Razotkrio ga prsten
Mozak pljačke bio je 60-godišnji Vinko Tomić. On je državljanin Hrvatske i BiH, a u međunarodnim policijskim krugovima povezuju ga s brojnim spektakularnim pljačkama širom svijeta - u Londonu, Las Vegasu, Hong Kongu, Honoluluu, Švicarskoj i Monaku, od kojih je svaka teška po nekoliko miliona dolara. Osim Italije, Tomića traži i Švicarska, također zbog krađe nakita vrijednog osam miliona švicarskih franaka.
Italijanska policija otkrila je na konferenciji za medije kako je Tomić razotkriven zahvaljujući fotografijama koje je objavljivao na Facebooku. Naime, na tim fotografijama na ruci ima prsten koji odgovara prstenu koji je na ruci imao lopov iz Duždeve palače.
Dva propala pokušaja pljačke
Istraga je otkrila da je grupa čak tri puta pokušala izvesti pljačku. Prvi put to se dogodilo 30. decembra 2017. godine. Tada je zaštitar uočio da se sumnjivo ponašaju te je sve posjetioce udaljio od vitrina.
Drugi put je grupa pokušala izvesti pljačku 2. januara 2018., ali nije uspjela jer su je ostali posjetioci stalno ometali.
Treći put, samo dan kasnije, uspjeli su u svom naumu. Pljačku su izveli u svega 30 sekundi.
Kako je saopćila policija, imali su i pomagačicu - zaposlenicu Duždeve palače u kojoj je izvedena pljačka.
Ostavili deset puta skuplju ogrlicu
Istraga je otkrila da se alarm u palači aktivirao s minutom zakašnjenja. Lopovi su ostavili deset puta skuplju ogrlicu, a istražitelji pretpostavljaju da su time htjeli spriječiti da se odmah nakon paljenja alarma uoči gdje je i što ukradeno.
Pljačkaši su se iskrali iz palače, a kada se upalio alarm, pobjegli su u susjednu ulicu. Kriminalisti pretpostavljaju da su odmah nakon krađe u prostoru palače ukradene stvari proslijedili trećem pomagaču, koji tog jutra nije bio ni blizu prostorije u kojoj se dogodila pljačka. Vrijedne eksponate uzeo je Tomić, a ostali su mu ili pomagali pri pljački ili kasnije pri skrivanju.
"Pink Panter" je naziv koji je Interpol dodijelio međunarodnoj zločinačkoj organizaciji koja se bavi krađom nakita. Ime je došlo od britanskih vlasti, pošto je jedan član bande plavi dijamant vrijedan 657.000 dolara sakrio u posudu za kremu baš kao i Piter Selers (Peter Sellers) u istoimenom filmu.