U Memorijalnom kompleksu i šehidskom mezarju Veljaci u Bratuncu danas je organizirana centralna manifestacija obilježavanja 26. godišnjice zločina nad Bošnjacima ubijenim tokom rata 1992. i 1995. godine.
Jedan tabut
Više od dvije hiljade prisutnih klanjalo je danas dženazu, samo ispred tabuta Sabida Ibrahimovića (1963.) iz Pobuđa, jedine identificirane osobe u posljednju godinu, koju je predvodio muftija tuzlanski Vahid ef. Fazlović.
Sabida su u kabur spustili njegov sin Aldin, koji je kada mu je otac ubijen imao samo tri godine, i njegov amidža Ramiz Ibrahimović.
U ovom gradiću na lijevoj obali rijeke Drine, tokom minulog rata, ubijeno je 3.589 bošnjačkih civila. Na šehidskom mezarju Veljaci do sada su u dvanaest proteklih dženaza ukopane 302 žrtve, od čega 52 žene i 43 djece, koji su ekshumirani iz 70 masovnih grobnica otkrivenih na bratunačkoj općini. Na drugim mezarjima ukopano je 250 tijela, dok se traga za još 300 nestalih.
Spora identifikacija
Šuhra Sinanović, predsjednica Udruženja „Majke Bratunca“, za „Avaz“, kaže da nisu zadovoljni radom Tužilaštva i Instituta za traženje nestalih osoba BiH, kao i međunarodnim institucijama za traženje nestalih.
- Veliki broj ekshumiranih tijela godinama leže u nekim hangarima, a na identifikaciji se posljednjih godina ništa ne radi. Spor proces identifikacije posebno je izražen premještanjem laboratorija iz BiH u Hag - naglasila je Sinanović.
Osuđena samo četiri zločinca
Za ratne zločine na području Bratunca, Sud BiH osudio je Mladena Blagojevića na sedam godina zatvora, dok je Savu Babića, bivšeg komandira Vojne policije, oslobodio optužbi za nezakonito zatvaranje, premlaćivanje, prisilne nestanke i ubistva zarobljenika u OŠ „Vuk Karadžić“. Na 13 godina zatvora osuđen je Mirko Todorović, koji je u bijegu, a na 12 godina osuđen je Miloš Radić.
Haški tribunal osudio je Miroslava Deronjića, predsjednika bratunačkog Kriznog štaba, zbog organizacije napada na selo Glogova, u kojem je 1992. godine ubijeno više od 65 Bošnjaka. Deronjić je prilikom izdržavanja kazne umro.