Po prvi put, nakon što je udruženje formirano prije par mjeseci, oni su se okupili na mostu pored KPZ Foča, koji je u ratu bio pretvoren u logor, te bacanjem ruža u rijeku Drinu sjetili se svojih najdražih i sugrađana.
“Hiljade nama dragih, nama najdražih osoba, mučki su ubijane, mučene, silovane, nestale u tim tužnim dešavanjima u Foči od 1992. do 1995. godine. Za neke je to bio rat. Ne, mi kažemo, to je bio genocid i etničko čišćenje Bošnjaka. To potvrđuje i tužna fočanska statistika. Nedužni su ubijani samo zato što su bili Bošnjaci, što su imali čistu vjeru i muslimansko ime”, rekla je Halida Konjo Uzunović, predsjednica Udruženja žrtava rata Foča 92-95.
Ona je dodala da je Drina najveća grobnica muslimana, a KPD Foča je bio tamnica brojnih, teško zlostavljanih i ubijanih Fočaka, među kojima su i njena braća Halim i Halid i muž Enes.
Obilježavanju godišnjice prisustvovali su i predstavnici Muftijstva goraždanskog, predsjedavajući SO Foča Izet Spahić, kao i predstavnici udruženja žrtava rata.
“Danas ovdje govoriti bilo šta je teško. Ono što treba da bude poruka sa ovog mjesta jeste naš trajni zadatak da se sjećamo žrtava genocida u Foči i da tražimo 625 nestalih“, poručio je Spahić.
U Foči je tokom rata ubijeno oko 3.000 civila, među kojima je i 586 žena. Foča je grad koji je postao sinonim za najteže oblike ratnih zločina nad ženama i djevojčicama. I 26 godina nakon rata još uvijek se traga za 625 ubijenih Fočaka. Godišnjica zločina nad civilima Foče biće obilježavana svake prve nedelje u mjesecu augustu.