„Žena je ušla u vatru (Džehennem) zbog mačke koju je zatvorila a nije joj ostavila hranu niti ju je pustila da jede zemaljske plodove., “
„Uistinu sam vidio jednog čovjeka kako uživa u Džennetu zbog jednog drveta kojeg je posjekao i sklonio sa puta jer je smetalo prolaznicima. “
Narod prepričava hadise koji govore o ljepotama Dženneta i žestini džehenemske vatre:
„U Džennetu ima ono što oko nije vidjelo niti uho čulo i što ljudski um ne može zamisliti.”
„Ova vaša vatra koju čovjek potpaljuje je sedamdeseti dio džehenemske vatre.”
Narod ima običaj reći: Nije lahko zaraditi Džennet. Džennet je pokriven saburom, a to znači teškoćama, neugodnostima i iskušenjima koje ljude prate u ovozemnom životu, sa kojima se suočavaju i koje sa puno sabura podnose. Poslanik s.a.v.s. je rekao: „Džehennem je pokriven strastima, a Džennet poteškoćama.”
U ovozemnom životu čovjeka između straha i nade šta će biti sa njim na Ahiretu, muslimani se uzdaju u milost Allahovu i predano uče dove za Džennet i spas od vatre. Jednu od njih je preporučio Poslanik, s.a.v.s., da se uči na kraju namaza.
Allahummeinnies’elukel-džennete ve euzu bike mine-nnar. Allahu, podari mi Džennet, a sačuvaj me od vatre džehenemske.
Kada je u pitanju neizmjerna milost Uzvišenog Allaha u koju se uzdamo, Poslanik je, s.a.v.s., rekao:
“Zaista Uzvišeni Allah ima sto milosti, jednom od njih su međusobno milostiva stvorenja jedno prema drugom, a devedeset i devet je za Sudnji dan.”
U mevludu na bosanskom jeziku ima poglavlje Miradž, gdje se opisuje Džennet i Džehennem, i to naš narod sa puno pažnje i emocija rado sluša.