Novi izazovi za građane BiH prilikom ulaska u EU

c

 

Evropska unija je odlučila odgoditi primjenu Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS) do maja 2025. godine, uz mogućnost daljeg odlaganja, iako je prethodno bilo najavljeno da će sistem biti operativan do sredine 2024. godine.

 

Ova odgoda, kako su izjavili iz Ministarstva spoljnih poslova Bosne i Hercegovine, također se odnosi na sistem za registraciju prelazaka u i iz Schengen prostora (EES), koji je već nekoliko puta pomjeren.

Ova dva sistema su međusobno povezani, pri čemu EES može funkcionirati samostalno, dok ETIAS ne može biti aktivan bez prethodne implementacije EES-a. Iz Ministarstva spoljnih poslova BiH objašnjavaju da se očekuje kako će ETIAS početi s primjenom šest mjeseci nakon što EES postane operativan.

Kada oba sistema budu u funkciji, građani više od 60 zemalja, među kojima i BiH, bit će oslobođeni od obveze pribavljanja viza za kratkoročne boravke u 30 evropskih zemalja. Međutim, kako bi ušli u ove zemlje, morat će pribaviti odobrenje za putovanje kroz ETIAS sistem. Ovo odobrenje će biti važeće do tri godine, ili dok putna isprava ne istekne, a putnici će moći ulaziti u te zemlje koliko god puta žele, pod uvjetom da njihova posjeta ne prelazi 90 dana unutar 180 dana.

Iako ETIAS odobrenje omogućava ulazak u EU, neće biti jamstvo da će putnici automatski ući. Granična policija EU zadržava pravo da traži dodatne dokumente i provjeri ispunjenost svih uvjeta za ulazak.

Iako je planirano da novi sistem za ulazak i izlazak iz Schengenskog prostora počne s primjenom 10. novembra ove godine, sada je jasno da će njegovo uvođenje biti odgođeno. Izmjene će se odnositi na 60 zemalja, uključujući BiH, gdje će državljani biti podložni novim pravilima prelaska granice. Na granici će biti potrebni biometrijski podaci poput otisaka prstiju i fotografije lica, dok će putnici morati popuniti online formulare i platiti taksu prije ulaska u EU.

Sistem EES će pratiti vrijeme i mjesto boravka putnika unutar EU, osiguravajući da ne borave duže od dozvoljenih 90 dana u periodu od šest mjeseci. Ovi podaci bit će pohranjeni prilikom prvog prelaska granice, čime će biti eliminirana potreba za pečatom u pasošu.