Zbog toga su mještani povratničkih sela, koja se nalaze na tom području u strahu, premda do sada nije bilo ozbiljnijih incidenata. Predsjedavajuća Općinskog vijeća u Sanskom Mostu, Desanka Miljević, inače mještanka Lušci Palanke, najvećeg podgrmečkog mjesta, kaže kako migranti koriste ovaj alternativni pravac da bi izbjegli policiju koja ih odvraća od ulaska na područje Unsko sanskog kantona. -Kreću se u grupama i svakodnevno prolaze starim makadamskim putem koji vodi od Sanice preko Jelašinovaca i Lušci Palanke do Bosanske Krupe i potom Bihaća. Ruku na srce, do sada nije bilo neželjenih situacija, ali su ljudi u strahu, kaže Miljevićeva.
Ona dodaje kako je o svemu obavještena policija čije patrole su sada često prisutne na lokalnim putevima u ovome kraju što bi, kako ona smatra, moglo odvratiti ilegalne migrante da prolaze ovuda. Također, prema nekim informacijama, migranti koriste napuštene kuće i vikendice na ovome području kako bi se odmorili ili prespavali. Inače, makadamski put koji Sanicu spaja s Lušci Palankom, preko Jelašinovačkog i Palanačkog polja, vrlo se rijetko koristi za saobraćaj, neredovno se održava i već godinama je u vrlo lošem stanju.
U MUP-u USK-a ističu kako u poslednje vrijeme, kako postepeno jenjava pandemija kororonavirusa, raste broj ilegalnih migranata. U Crvenom križu u Ključu kažu kako ih je sve više na području Velečeva, na ulazu u ovu općinu, gdje policija zaustavlja sva vozila koja ih prevoze i potom ih izvodi napolje. Dodaju kako najveći broj njih put nastavlja pješice, koristeći alternativne puteve u nastojanju da izbjegnu policiju.
Nadležne institucije nisu donijele nikakva rješenja koja bi bar ublažila novi migrantski talas, bez obzira što se područje USK koristi samo kao tranzit, ono ipak postaje destinacija, jer migranti ne uspjevaju preći državnu granicu u nastojanju da stignu u neku od europskih zemalja, a oni i koji uspiju, budu vraćeni u BiH.