Novalić: Zaštita okoliša, ekonomija i zaposlenje moraju ići zajedno

U delegaciji bila i ministrica okoliša i turizma Edita Đapo i federalni zastupnik Miralem Galijašević.

Predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti Federacije Bosne i Hercegivine, predvođene premijerom Fadilom Novalićem na čelu delegacije, boravili su u radnoj posjeti kompaniji "ArcelorMittal"  u Zenici.

Uslijedilo je to na poziv generalnog direktora kompanije Biju Naira, koji je poručio da je ovaj sastanak organizirao da bi bi transparentno predočili stanje u realiziranju ekoloških projekata iz integralne okolinske dozvole, ali i da razgovaraju o problemima izvoza čelika na Kosovo i u zemalje Evropske unije.

- Zaštita okoliša, ekonomija i zaposlenje moraju ići zajedno. S ovim timom Vlade FBiH pokušavamo razjasniti sve aspekte poslovanja.

Želio bih se zahvaliti premijeru i ministru, koji su nam obećali pomoći da dobijemo građevinsku dozvolu za izgradnju Toplane na plin - kazao je Biju.

Premijer Novalić poručio je da sastav delegacije koji je došao u Zenicu odslikava koji su to problem u “ArcelorMittalu”, kompaniji koju, kakao je izjavio, jako cijeni.

- Imamo neke druge izazove i problem koji su vezani za AMZ. Nama je drago što smo u ovoj kompaniji, u kojoj smo dobili odgovore na sva pitanja. Federacija je nadležna za ovu kompaniju, ne samo zbog udjela vlasništva, nego što su i pitanja koja su vezana za njen rad na Federalnom nivou - kazao je Novalić.

Još je dodao kako je jedna od kompanija, u kojoj je Vlada FBiH imala vlasništvo, i to Aluminij iz Mostara, "pala", odnosno nije izdržala svjetski trgovinski rat te da oni sada pomažu da se to ne desi i sa “ArcelorMittalom” Zenica.

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić najavio je nove sastanke već tokom naredne sedmice, ovog puta u Sarajevu.

- Kontinuirano i sigurno snabdijevanje električne energije u narednom periodu, s fokusom na odgođeno plaćanje, bit će tema sastanka s Elektroprivredom BiH - kazao je Džindić, koji je najavio, za ponedjeljak ili utorak, sastanak i s menadžmentom BH Gasa.

- Ako se razrješi problem s BH Gasom, očekujemo i sastanak u Ministarstvu, što se tiče izdavanja energetske dozvole za Toplanu - kazao je Džindić.

On je napomeno kako 2.400 radnika te dosadašnja velika investiciona ulaganja, ali i prihodi koje ostavaruje kompanija, tjeraju sve na zajedničko djelovanje.