-Ne možemo dopustiti svim tim ljudima da naprave invaziju na našu zemlju. Kad neko uđe u nju, moramo odmah, bez sudija i sudskih slučajeva, vratiti ih odakle su došli - napisao je on na svom Twitter profilu.
Ne možemo prihvatiti sve ljude koji upadaju u našu državu. Jake granice, bez kriminala!
Još uvijek se ne zna zagovara li time američki predsjednik proširenje trenutnog zakona koji dopušta ubrzano vraćanje ilegalnih imigranata na američkoj granici, mjeru koju je njegova vlada prigrlila od kada je preuzela vlast.
Tramp svojom objavom nije napravio razliku između ilegalnih imigranata i ljudi koji su u SAD ušli tražeći azil, a Bijela kuća još nije dala odgovor na to pitanje.
Kršenje načela Ustava
Kritičari tvrde kako bi Trampov prijedlog prekršio načelo pravnog postupka američkog Ustava, za koji je Vrhovni sud SAD-a rekao da se odnosi i na nedržavljane.
-Predsjednik SAD-a je upravo nasilno predložio kraj političkog azila i pravednog postupka za migrante - napisala je na Twitteru Sherrilyn Ifill, predsjednica udruženja za pravnu zaštitu NAACP-a, američke organizacije za ljudska prava koja je iznikla iz borbe za prava crnaca.
Lee Gelernt, zamjenik direktora projekta za prava imigranata neprofitne organizacije za ljudska prava ACLU, rekao je kako se "vlada ne može tako jednostavno riješiti svih procesa za imigrante".
Po američkom zakonu, imigrant se ne može deportirati bez procesa ako je uhapšen 160 kilometara unutar američke teritorije i ako je u državi manje od 14 dana, a oni koji traže azil moraju imati pravo saslušanja.
Prema postupku za ubrzano udaljenje, koje se obično koristi na mjestima ulaska, imigracijski službenik može ocijeniti imigrantov zahtjev i odbiti ga bez angažiranja imigracionog sudije ili prizivnih vijeća.