U predmetu se tvrdi da je Meta prekršio Zakon o konkurenciji iz 1998. godine tako što je odredio “nepravednu cijenu” za korisnike Facebooka u Velikoj Britaniji kada im se omogući pristup servisu. U tužbi pravnog stručnjaka dr. Lize Lovdahl Gormsen navodi se da je cijena pristupa Facebooku, koji ne naplaćuje svojim korisnicima, predaja ličnih podataka koji ostvaruju najveći dio prihoda kompanije.
Širom svijeta, Meta ostvaruje 98% svog prihoda od oglašivača, koji su u mogućnosti da ciljaju određene demografske kategorije i potrošače jer je kompanija izgradila profile svojih korisnika kroz njihove online aktivnosti.
“Oni iskorištavaju korisnike uzimajući njihove lične podatke, a da im ne daju odgovarajuću naknadu za uzimanje tih podataka”, rekao je Lovdahl Gormsen, koji je dodao da Facebook ima “potpuno nesrazmjeran” odnos sa svojim korisnicima. “Mislim da korisnicima nije sasvim jasno kada kliknu na odredbe i uslove koliko je taj dogovor nepravedan.”
Lovdahl Gormsen, specijalista za pravo konkurencije na Britanskom institutu za međunarodno i uporedno pravo, pokreće grupnu tužbu na Apelacionom sudu za zaštitu konkurencije u Londonu kao slučaj za izuzeće. To znači da korisnici Facebooka koji su obuhvaćeni njime ne moraju aktivno da se pridruže slučaju da bi dobili odštetu i bit će dio tužbe osim ako ne odluče da odustanu od toga. Tužba se odnosi na period od 1. oktobra 2015. do 31. decembra 2019. godine.
Tužbu finansira Innsworth, firma koja plaća sudske sporove u zamjenu za dio odštete, a Lovdahla Gormsena zastupa Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, advokatska firma koja sebe opisuje kao specijalistu za „visoke uloge privrednih parnica”.
Advokati Lovdhala Gormsena su pisali Meti, koja također posjeduje aplikaciju za razmjenu fotografija Instagram i servis za razmjenu poruka WhatsApp, kako bi je obavijestili o tužbi. Tužbu će zatim saslušati sudija Tribunala, koji će odlučiti da li će se slučaj nastaviti. Ako do toga dođe, slučaj bi mogao potrajati između 6 i 12 mjeseci.
Portparol Mete je rekao: „Ljudi pristupaju našoj usluzi besplatno. Oni biraju naše usluge jer im pružamo vrijednost i imaju značajnu kontrolu nad informacijama koje dijele na Meta platformama i s kim. Mnogo smo uložili u stvaranje alata koji im to omogućavaju.”
U utorak je američki savezni sudija presudio da bi američka organizacija za zaštitu konkurencije mogla pokrenuti tužbu za razlaz protiv Mete. Federalna trgovinska komisija želi natjerati Metu da proda Instagram i WhatsApp, u jednom od najvećih izazova koje je vlada postavila tehnološkoj kompaniji u posljednjih nekoliko decenija. Njegova tužba optužuje Metu da slijedi „kurs antikonkurentskog ponašanja“ kupovinom ili slamanjem rivala.