Malo je hrane
Domaći ljudi koji rade sa migrantima djeluju isfrustrirani, pored učestalih masovnih tuča i nereda, migranti konstantno nešto traže i zahtijevaju. Istovremeno se i jedni i drugi osjećaju izdani od domaćih vlasti.
Novopridošle migrante, a njih je do stotinjak dnevno, ne puštaju više u Biru, jer je to naredba iz IOM-a, govore im zaštitari. Kapacitet od 2.000 osoba u Biri popunjen je do zadnjeg mjesta. Osjećaj unutra je kao u paketu šibica.
Migranti nam se žale da im je slaba hrana, da je količinski malo, da prilikom podjele ne dopuštaju repetu. Tužni su prizori unutra, a tek su napolju katastrofalni. Svi oni migranti kojima ne dozvoljavaju da uđu okupirali su livadu preko puta i čini se da niko od njih nije za sobom pokupio nijedan komadić smeća. Na kapiji, opet, novopridošli mladi otac sa dječakom od pet godina. Ne daju im ući i šalju ih u Dom u Boriće, piše Oslobođenje.ba.
U Borićima je daleko ugodnija situacija, s obzirom na to da su u Đačkom domu smještene porodice sa djecom, te sve nevladine organizacije hrle njima da pomognu. Ali, niko im ne može pomoći niti pripremiti ih na to šta ih čeka u njihovom narednom sudbonosnom koraku, u ilegalnom prelasku hrvatske granice.
"- Putovali smo noću, ni sama ne znam kuda, moj brat, moja kćerka i ja. Uhvatila nas je hrvatska policija i stavili su nas u zatvor. Oduzeli su nam novac i mobitele. Ja sam ih molila da mi dopuste da telefoniram i da se javim mami, ali mi nisu dozvolili. Noć smo proveli u hladnoj ćeliji i sutradan su nas deportirali nazad u Bihać", ispričala nam je H. iz Sirije.
Njena mama je u Iranu, tamo su bili svi zajedno izbjegavši rat. Brat je još 2015. godine uspio da dođe do Njemačke, pa se sad vratio da vodi i njih. Kažu nam da sad moraju mirovati i sakupljati novac, jer postoji izvjesna žena u Sarajevu koja ih može za 7.000 eura prebaciti u Njemačku. Pored legalnih i zvaničnih, ilegalni načini profitiranja nad migrantima su u procvatu. Njemačka nije daleko, ali oni nemaju novca za dalje.
Premlaćivanje
Ova sirijska porodica čak je dobro prošla, kakvu su sudbinu doživjeli članovi porodice H. I. iz Iraka. Otac, supruga i dvije maloljetne kćerke zaputili su se preko planine Plješevice u ilegalni prelazak hrvatske granice.
"- Tamo na planini su nas dočekala dvojica muškaraca u civilnom odjelu i sa palicama u rukama. Mene su dobro izmlatili, dok su djeca i supruga vrištali. Kada su me pustili, pokupili smo se i od straha smo se morali vratiti nazad u Bihać", priča nam ovaj Iračanin.
Neljudski tretman prema izbjeglicama uklapa se polako u sve češće, negativne stavove spram migrantske krize, ne samo u Hrvatskoj nego i u BiH. Pozitivni medijski narativ i brojne aktivnosti nevladinog sektora ne pomažu opštoj slici odnosa prema migrantima, dok se domaći dužnosnici dodvoravaju međunarodnim vlastima.