Njemačkoj nedostaje 50.000 njegovatelja, a do 2030. bi ih ovim tempom moglo nedostajati i 300.000. Ministar zdravstva Jens Spahn taj problem želi riješiti radnom snagom iz inozemstva. Ali u doba korone to nije baš lako, piše Deutshe Welle.
Nedostatak stručnog kadra u zdravstvu je i prije korone bio veliki problem za njemačkog ministra zdravstva. Do 2030. ta će se brojka popeti na oko 300.000, procjenjuje Njemačko vijeće za njegu.
To nije novi problem – još od 2013. je u toku program Središnjeg posredništva za stranu i stručnu radnu snagu (ZAV) u okviru Savezne agencije za rad. Pod nazivom “Triple Win” vrbuju se njegovatelji u inozemstvu.
Sredinom 2019. ministar Spahn je htio unijeti još malo svježine u ofanzivu vrbovanja radne snage. Prvo je otputovao na Kosovo, a potom u Meksiko kako bi sklopio sporazume o zapošljavanju. Neposredno prije toga je osnovao Njemačku agenciju za stručnu radnu snagu u sektorima zdravstva i njege (DeFa).
Agencija bi prije svega trebala brinuti o tome da stručnoj radnoj snazi olakša ulazak i izlazak iz zemlje. Ali na upit Deutsche Wellea iz Ministarstva zdravstva je stigao pismeni odgovor da je zbog trenutnih mjera zbog pandemije dovođenje radne snage “obustavljeno na neodređeno vrijeme”. A u DeFa-i već ima 1300 sporazuma s njegovateljima iz Meksika i s Filipina.
Ipak, brojke ne govore baš o uspjesima dosadašnjih mjera. Od 2013. je u Njemačku stiglo oko 4000 njegovatelja i u taj broj nisu uključeni ljudi koji su došli preko drugih agencija. A ove godine neće biti bolje, s obzirom da su zbog korone “otkazani i za ljeto planirani razgovori s njegovateljima u partnerskim zemljama.”