Kako piše Capital.ba, to potvrđuje i podatak o broju donesenih presuda koji se može nabrojati na prste.
Od usvajanja ovih izmjena do danas u najvećem okružnom javnom tužilaštvu, onom banjalučkom, do sada je vođeno ukupno 16 istraga sa samo četiri podignute optužnice.
“Okružno javno tužilaštvo Banja Luka od izmjena KZRS i usvajanja člana 209. o povredi osnovnih prava radnika u dijelu koji se odnosi na neisplaćivanje plaće radnicima do 31. decembra 2024. godine, zaprimilo je ukupno 31 prijavu. Vođeno je ukupno 16 istraga, a podignute su i četiri optužnice. U radu ovog tužilaštva nalazi se sedam predmeta, jedan u fazi istrage, dok je šest u radu”, kazali su u OJT Banja Luka.
Izmjene ovog zakona oko kojeg su se mjesecima “klali” sindikati i poslodavci o tome da li neisplaćivanje plaća treba i može biti krivično djelo, uz žustre rasprave u Narodnoj skupštini RS-a, najavljivane su kao obračun sa izrabljivačima radnika.
Epilog višemjesečnog “tupljenja zuba” o temi završen je kriminalizacijom ovog djela, čime su formalno zadovoljeni zahtjevi sindikata, ali očigledno, bez iskrene namjere da se odredba primijeni i radnik zaštiti.
Nakon konačnog usvajanja u julu 2013. godine i silnih obećanja da je sa neisplaćivanjem zarada gotovo, bilo je i onih koji su vjerovali da će poslodavci koji pet mjeseci uskrate plaću biti kažnjavani zatvorom od jedne do pet godina, kako je to navedeno u zakonu.
Ipak, to se nije desilo.
Odredba je nakon godinu-dvije dana zaboravljena, a samo povremeno se spominjala u slučajevima velikih preduzeća čiji su radnici godinama tavorili bez plaća i doprinosa.