Neuspjeh samita u Neumu: Sramotu za BiH i odraz nedostatka ozbiljnosti bh diplomatije

VM

Samit lidera Zapadnog Balkana, planiran u jedinom bh. gradu na moru, Neumu, neće biti održan. Ovaj neuspjeh svrstava se među brojne međunarodne sramote Bosne i Hercegovine, a razlozi za takav ishod su brojni.

Kako saznaje Klix.ba, samit je otkazan zbog propasti tendera za njegovu organizaciju.

Izostavljajući analizu kompetencija firme kojoj je povjeren ovaj zadatak, kao i sam proces, činjenica da se odluka o organizaciji ovako značajnog događaja donosi samo sedmicu prije samita jasno pokazuje “ozbiljnost” trenutne vlasti, odnosno njen nedostatak.

Da li se organizaciji ovog događaja trebalo ozbiljnije pristupiti?

Planiranje samita od velikog značaja, uz podršku i ohrabrenje Evropske unije, ne smije se voditi na ovakav neodgovoran način.

Ovaj samit je predstavljao šansu za bosanskohercegovačke političare da demonstriraju ozbiljnost, posebno jer su među gostima trebali biti i predstavnici EU.

Ovo je posebno značajno jer je BiH u trenutku kada se Reformska agenda, ključna za sredstva iz Plana rasta, mora usvojiti do 4. decembra, prvog planiranog dana samita.p

Dodatno, Marta Kos, nova komesarka za proširenje EU, trebala je prisustvovati, što je bila prilika za bh. političare da se bolje upoznaju s ključnom osobom za budući EU put zemlje.

Propala je i šansa za lobiranje kod zvaničnika EU o važnim pitanjima, uključujući Reformsku agendu, koja mora dobiti odobrenje Brisela nakon interne usaglašenosti.

Sve je to sada izgubljeno zbog neprofesionalnog i sramotnog pristupa organizaciji, što šalje pogrešnu poruku o ozbiljnosti BiH.

Nije sporan tender – problem je u vremenskom okviru

Ova situacija nije sramotna zbog raspisivanja tendera niti zbog izbora pobjednika, već zbog toga što se ovako važan događaj planirao u posljednjem trenutku, što je dovelo do ovog ishoda.

Ozbiljne države koriste prilike poput ovih da pokažu odgovornost pred međunarodnim partnerima.

Organizaciju samita trebaju voditi najiskusniji ljudi u diplomatiji, koji vode računa o svemu, od smještaja i prijevoza gostiju do najsitnijih detalja poput hrane za učesnike.

Tenderi su standardan dio procesa, ali ih ne treba raspisivati tek nekoliko sedmica prije događaja. Takve procedure moraju biti završene na vrijeme kako bi se izbjegle ovakve sramotne situacije na međunarodnoj sceni.

BiH zbog ovoga narušava svoj ugled na Međunarodnoj sceni

Nažalost, ovo nije jedini slučaj koji oslikava nedostatak ozbiljnosti u diplomatskim aktivnostima naše zemlje.

Već godinama se diplomatija u BiH ne shvata dovoljno ozbiljno, a ambasadorska imenovanja često su vođena stranačkim interesima umjesto stručnim kriterijima. Slična situacija vlada i u Ministarstvu vanjskih poslova.

Ovakav pristup, koji se duboko ukorijenio u diplomatskom sektoru, neminovno je doveo do eskalacije. Iako je odgovornost za propast ovog samita formalno na Vijeću ministara BiH, stvarni teret snose oni koji bi trebali brinuti o međunarodnom ugledu naše zemlje.

Kao država koja teži članstvu u EU, BiH mora pokazati sposobnost organizacije ozbiljnih događaja. Jednog dana, kao članica EU, morat će preuzeti organizaciju daleko većih i kompleksnijih zadataka, uključujući predsjedavanje Vijećem EU.

S ovakvim greškama, međutim, BiH trenutno nije u stanju organizirati ni dvodnevni regionalni samit sa nekoliko gostiju iz Brisela, što nažalost odražava realno stanje naše zemlje.