Pretpostavlja se da je to bila crkva bosanskog kraljevskog plemstva. Unutar crkve su pronađeni i ostaci ljudskih skeleta.
Pronađen je i grob sa muškim i ženskim skeletom umotanim u pozlaćeno platno, što ukazuje da su pokojnici bili plemićkog porijekla.
Uslijedila su arheološka ispitivanja kako bi se očuvali pronađeni predmeti, a temelji konzervirali. Sve se to radilo, uglavnom, na inicijativu Huseina Smajića koji je dao i finansijsku podršku, koji je pored otkopanih temelja podigao i improvizovani drveni zvonik s dva zvona, a dio svog imanja je poklonio Vrhbosanskoj nadbiskupiji te odlučio podići novu zavjetnu katoličku crkvu koja će biti u vlasništvu župe Bugojno.
Interesantno je da u iskopavanjima nisu učestvovali arheolozi iz BiH već iz Hrvatske uz podršku franjevaca i katoličke crkve.
Neke pretpostavke govore da je ovdje grob bosanske kraljice Jelene Grube jer je pronađen zlatni plašt u grobu i kosti su datirane na 1400 godinu, a pored ovog nalaze se i grobovi još 11 osoba.
Enver Imamović, ugledni bh historičar i arheolog, je rekao da su pronađeni ostaci crkve ali da nema utemeljenih podataka da se tu nalazi i grob kraljice Jelene. Rekao je i to da su arheolozi iz Srajeva zainteresovani za ovu lokaciju, ali da ih zakonodavstvo u tome spriječava, kao i inertnost institucija. Naglasio je da se nadležne institucije moraju što brže uključiti ukoliko žele spriječiti zločin nad bh baštinom.