Neobične zapljene na granicama BiH: Od mesa kamile do muških lutki i još štošta

F

Na graničnim prelazima u Bosni i Hercegovini svakodnevno se privremeno oduzimaju neobične i nesvakidašnje stvari. Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, ove godine zaplijenjeni su predmeti poput sirovog mesa kamile, vibratora, bičeva, silikonskih muških seksi lutaka, seruma za kosu i čak igala za presađivanje kose.


Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, tokom ove godine na Carinskoj ispostavi u Gradišci zaplijenjeno je 204 gela za nokte ukupne vrijednosti 8.160 KM.

“Takođe, u Gradišci je oduzeto i 60 vibratora u vrijednosti od 6.350 KM, kao i 80 krema za potenciju od 50 ml, vrijednih 1.600 KM. Među oduzetim stvarima našlo se i 15 bičeva, u vrijednosti od 750 KM, kao i dvije muške seksi lutke, silikonske, koje koštaju 1.000 maraka”, kazali su iz UIO BiH za “Nezavisne novine”.

Prema njihovim navodima, najvrednija zapljena zabilježena je na Carinskoj ispostavi u Bijeljini, gdje je oduzeto 384 pakovanja Crux Collagenpeptidesa, čija je vrijednost 61.440 KM.“Na aerodromu u Sarajevu oduzet je i 21 kilogram  sirovog mesa kamile, te 12 kilograma sirove piletine, u vrijednosti od 2.100 KM”, rekli su iz UIO BiH za “Nezavisne novine”.

Također su rekli da je na istom aerodromu oduzeto 148 krema protiv psorijaze, a vrijednost je 9.500 maraka.

Zapljena na Pavlovića mostu uključivala je 173 pojasa za tekvondo procijenjene vrijednosti 5.460 KM. Osim toga, oduzeto je 15 prsnih štitnika vrijednih 2.340 KM, 11 štitnika za stopala i potkoljenicu u iznosu od 2.090 KM, kao i šest rukavica za tekvondo čija je vrijednost procijenjena na 1.750 KM.

Zaplijenjeni su i drugi predmeti, među kojima se ističe goveđa koža vrijedna 1.405 KM, čime su spriječeni pokušaji krijumčarenja ove robe.

Evidentirane su zapljene raznih proizvoda za njegu kose, uključujući serume, vitamine i pjenu za kosu, kao i specijalizirane igle za presađivanje kose.

Vrijednost najveće zaplijenjene robe u prošloj godini iznosila je 33.000 KM. Radi se o medicinskom sredstvu – injekcijama, kojih je bilo ukupno 38 komada.

Prema informacijama iz UIO BiH, procedura nakon zapljene podrazumijeva pokretanje prekršajnih postupaka protiv odgovornih lica. Postupci se vode pred nadležnim sudovima u skladu s prekršajnim zakonodavstvom.

Visina kazni varira od 200 do 200.000 KM, zavisno od težine prekršaja i profila lica koje ga je počinilo. Prema Zakonu o carinskim prekršajima BiH, pravna ili fizička lica koja pokušaju prokrijumčariti skrivenu robu suočavaju se s kaznama od 3.000 do 70.000 KM.

Pored prekršajnih kazni, Krivični zakon BiH propisuje sankcije za krijumčarenje, uključujući novčane kazne ili zatvorsku kaznu koja može doseći i do 10 godina, u zavisnosti od ozbiljnosti počinjenog djela.

“Za krivično djelo organizovanje grupe ljudi ili udruženja za krijumčarenje ili rasturanje neocarinjene robe propisuje se kazna zatvora od najmanje tri godine, odnosno jedne godine”, zaključili su iz UIO BiH za “Nezavisne novine”.