Šefik Dedić, poljoprivrednik je rekao:
Uložiš, radiš, obradiš i preko noći to ti sve odnese ili suša ili poplava.
Nije se bez razloga u narodu govorilo da je posao poljoprivrednika najrizičniji i tvornica pod otvorenim nebom. Šefiku Dediću iz Bihaća protekli mjesec je poplavljeno gotovo 20 hektara zemlje, zemlje koju je založio kako bi kupio traktor, a sve ono što je radio uništeno je preko noći. Kredit ide, banka ne pita.
Papriku svako tri-četiri dana odeš, pregledaš i na kraju oboljela. Totalna šteta na krompiru koji se prostire na 20 dunuma je totalna, bit će i 50-postotne štete na 10 dunuma, a na žitima šta će izaći na kraju i šta će biti, niko ne zna naveo je on.
U Unsko-sanskom kantonu je, prema riječima resornog ministra, upitna i proizvodnja maline. Otkupljivači proizvođačima ne žele platiti više od dvije i po do tri marke po kilogramu. Zbog toga mnogi odustaju.
Adis Džanić, ministar poljoprivrede Unsko-sanskog kantona navodi:
Pojedini proizvođači neće ni ući u berbu s obzirom na cijenu kakva se predviđa da će biti. Većina plaća berače dvije marke po kilogramu. Sad, jako, jako, teška situacija za naše proizvođače.
Svaku godinu poljoprivrednici ocjenjuju teškom, ali ovu najtežom. Znatno manji prinosi će za posljedicu dovesti do poskupljenja.
Nedžad Bižo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH rekao je kako vrlo malo domaćih proizvoda ima na pijacama, to je samo uvoz, a kvalitet –upitan.
Generalno domaćeg na pijacama je vrlo, vrlo malo. Trgovci tu diže cijene, otkupljivači, nalaze sebe, što je van pameti. Logičan slijed je da će sve poskupjeti jer našim tržištem vlada uvozni lobi i to je tako-napomenuo je on,
Bez poljoprivrednog zemljišta, nema ni proizvodnje, a bez proizvodnje ni hrane. Zato je važno, kažu poljoprivrednici, nametati potrebu za većim angažmanom vlasti u zaštiti domaće proizvodnje.
Foto:Hayat