Smanjeni nadzor nad HIV-om i ograničeno prikupljanje podataka među ključnim populacijama predstavljaju ozbiljan izazov za efikasno planiranje intervencija. Povećanje broja novih slučajeva HIV-a naglašava hitnu potrebu za jačanjem postojećih programa i implementacijom novih strategija prevencije.
Erwin Cooreman, specijalni predstavnik SZO-a u BiH, ističe da je implementacija sveobuhvatnih planova prema Regionalnim akcijskim planovima WHO-a za HIV, virusni hepatitis i spolno prenosive infekcije (2022–2030) ključno rješenje za poboljšanje odgovora na HIV. Ovi planovi bi unaprijedili sprovođenje intervencija, omogućili bolje praćenje napretka ka globalnim ciljevima i povećali šanse za smanjenje broja novih infekcija.
Jedan od najvažnijih koraka u prevenciji HIV-a je uvođenje predekspozicijske profilakse (PrEP), dokazano efikasnog alata za smanjenje broja novih HIV infekcija. PrEP predstavlja revolucionarni korak u borbi protiv HIV-a, ali njegov uspjeh zavisi od dobro planiranih i finansiranih ulaganja, kao i od saradnje vlade, pružatelja zdravstvenih usluga i civilnog društva. Cooreman naglašava da je važno osigurati dostupnost PrEP-a za sve pojedince sa najvećim rizikom, što zahtijeva podršku svih sektora društva.
Međutim, da bi PrEP bio efikasan, potrebno je riješiti nekoliko sistemskih prepreka. To uključuje nabavku i distribuciju generičkih PrEP lijekova, uključivanje tih lijekova u zdravstveno osiguranje i usklađivanje s najboljim praksama WHO-a. Takođe, od ključne je važnosti decentralizacija distribucije antiretrovirusne terapije, integracija samostalnog testiranja na HIV u postojeće zdravstvene usluge, te razvijanje inkluzivnijih i pristupačnijih modela isporuke usluga.
Zdravstvene vlasti u BiH pozvane su da prioritetno pristupe osiguravanju pristupa osnovnim opcijama prevencije i liječenja HIV-a. To uključuje nabavku generičkih formulacija antiretrovirusnih lijekova, uključivanje tih lijekova u listu esencijalnih lijekova te revidiranje smjernica i protokola za PrEP kako bi se uskladili s najnovijim tehničkim preporukama WHO-a. Takođe, uvođenje samostalnog testiranja na HIV, virusni hepatitis i spolno prenosive infekcije, uz decentralizaciju distribucije PrEP-a na nivo apoteka, predstavlja ključne mjere za jačanje prevencije.
Rješavanjem ovih izazova i ubrzavanjem širenja PrEP-a, BiH ima priliku značajno smanjiti broj novih HIV infekcija, poboljšati zdravlje ljudi izložnih riziku, te unaprijediti životne uvjete osoba koje žive s HIV-om i njihovih porodica.