Svoje akademsko znanje želi sticati na univerzitetima u BiH, i po završetku primjeniti ga u zemlji u kojoj je rođen.
„Kao studentu koji je proveo jedan semestar na inostranom univerzitetu, to mi je u mnogo čemu otvorilo oči da uvidim koje su to razlike u načinu studiranja. Moram istaknuti da se dosta toga razlikuje, ali smatram da studenti pri povratku mogu usvojeno znanje primjeniti na sam tok svog studiranja, odnosno da pokušaju poboljšati uvjete studiranja na Univerzitetu u Bihaću“, kazao je Kovačević za Novi Radio Bihać.
Kovačević je završio srednju Medicinsku školu, ali nije želio kao većina njegovih kolega da nastavi studij u toj oblasti, ili eventualno, zaposli se u nekoj od zdravstvenih ustanova u EU.
„Nakon završene srednje škole nisam se vidio u toj struci, ali sam želio nastaviti obrazovanje. Smatram da je obrazovanje jedina stvar koju nam niko u životu ne može uzeti i svi mladi ljudi koji su u mogućnosti trebaju da ulažu u svoje obrazovanje, posebno na univerzitetima u BiH, a ne van njenih granica. Jer, i ovdašnji obrazovni sistem nam može ponudi mnogo toga“, kaže Kovačević.
Odlazak na Ćukurova univerzitet u Adanu u Turskoj omogućio mu je Ured za međunarodnu saradnju Univerziteta u Bihaću. Prema riječima Alme Bosnić, stručne savjetnice za međunarodnu saradnju Univerziteta u Bihaću, to je prilika da studenti od druge godine Prvog ciklusa studija, odnosno studenti na master i doktorskim studijama provedu najviše dva semestra na nekom od partnerskih univerziteta. Nakon završetka razmjene, studenti su u obavezi vratiti se na matične fakultete.
Bosnić ističe da je od 2017. godine realizirano mnogo projekata razmjene studenata i osoblja Univerziteta.
„Velika je zainteresiranost od strane studenata za ovakve projekte. Aplicirati mogu svi studenti Univerziteta u Bihaću, ali od druge godine Prvog ciklusa studija ukoliko se radi o njihovoj oblasti koja je navedena u javnom pozivu. Neovisno je o njihovom prosjeku, jer najčešće imamo onoliko stipendija koliko se i prijavi studenata. Ukoliko bude više kandidata provodimo selekciju kandidata po određenim kriterijima. Ovo je predivna prilika koja se nudi našim studentima, jer lijepo je upoznati nove kulture, proširiti vidike, upoznati nove prijatelje i steći adekvatna znanja i vještine koje tokom studija na matičnom fakultetu ne bi mogli“, kazala je Bosnić.
Kovačević nije isključiv da ga životne okolnosti u budućnosti neće odvesti van granica BiH. Razumije razloge onih koji su se već odlučili na taj korak. Ističe da kao predsjednik Asocijacije studenata Biotehničkog fakulteta zna da je od 30 do 50 posto svršenih studenata nastavilo studij na nekom od inostranih univerziteta, posebno u Sloveniji. Jedan od razloga je financijske prirode, što znači da je master studij znatno jeftiniji nego u BiH. Pored studiranja moguće je ostvariti i radni odnos što je nažalost u našoj zemlji vrlo teško za studente. Master studij nastavit će u BiH, ali još uvijek nije siguran da li će to biti Bihać ili Sarajevo.