Porast temperature za 1,5 Celzijevih stepeni do kraja stoljeća mogao bi dovesti do smanjenja broja radnih sati za 2,2 posto, što, prema projekcijama UN-ove Međunarodne organizacije za rad (ILO),odgovara brojci od 80 miliona izgubljenih radnih mjesta s punim radnim vremenom.Trošak za globalnu ekonomiju iznosio bi 2.400 milijardi dolara, dodaju u ILO-u.
Pojašnjavaju pri tome da ljudi neće moći raditi zbog zdravstvenih rizika koje izazivaju visoke temperature.
- Utjecaj toplinskog stresa na produktivnost rada ozbiljna je posljedica klimatskih promjena, koja se nadovezuje na druge nepovoljne utjecaje, kao što su promijenjeni obrazac kišnih padavina, podizanje nivoa mora i gubitak biološke raznolikosti - navode iz ILO-a, prenosi Index.
Najviše će biti pogođeni poljoprivredni radnici, osobito žene koje čine većinu od ukupno zaposlenih 940 miliona radnika u tom sektoru, upozoravaju u ILO-u. Prema njihovim procjenama, na radnike u poljoprivredi otpadat će oko 60 posto svih radnih sati, koji će do 2030. godine biti izgubljeni zbog toplinskog stresa.
U građevinskom sektoru, izgubit će se petina radnih sati, a najviše će biti pogođene najsiromašnije zemlje jugoistočne Azije i zapadne Afrike, dodaju iz ILO-a.
Iz Svjetske meteorološke organizacije upozorili su prošle sedmice da bi ova godina mogla biti rekordna po visini temperatura, a time bi i razdoblje od 2015. do 2019. bilo najtoplije petogodišnje razdoblje u historiji.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorava da će toplotni stres povezan s klimatskim promjenama, vjerovatno od 2030. do 2050. godine prouzročiti dodatnih 38.000 smrtnih slučajeva godišnje u svijetu, prenosi Hayat.
Ne da se siromahu sitno samljeti: Mnogi će zbog vrućina izgubiti posao
Sve veće vrućine uzrokovane klimatskim promjenama, mogle bi dovesti do gubitka skoro 80 miliona radnih mjesta do 2030. godine, a najteže bi mogle biti pogođene siromašne zemlje, upozorili su iz Ujedinjenih naroda.
Izvor: