Nameće li Christian Schmidt danas nove izmjene Ustava? Najavio obraćanje u 12 sati

.
Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt obraća se danas u 12 sati. Nije najavljena tema, ali se očekuje novo nametanje izmjena Ustava FBiH.

Rok za formiranje vlade Federacije BiH je istekao jučer, čime je probijen rok koji je 2. oktobra nametnutnim izmjenama Ustava odredio visoki predstavnik.

S obzirom da prvobitnim izmjenama Ustava Schmidt definitivno nije deblokirao Federaciju u smislu procesa za formiranje vlasti, velike su šanse da će danas ponovo posegnuti za izmjenama Ustava. Kada je nametao izmjene 2. oktobra prošle godine Schmidt je samo objavio saopćenje. Ipak, u ostalim slučajevima je organizirao videoobraćanje u OHR-u, kao što je slučaj i danas.

Novinari nisu pozvani, već samo kamermani, što je jasan znak da će visoki predstavnik vjerovatno nametnuti izmjene Ustava FBiH u pravcu olakšavanja formiranja vlade FBiH. Trenutno je za formiranje vlade potrebna saglasnost predsjednika FBiH i oba potpredsjednika, a s obzirom da jedan potpredsjednik ne želi dati saglasnost, nalazimo se u ćorsokaku.

Visoki predstavnik bi se danas mogao pozvati na sinoć usvojene zaključke u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH koje su predložili HDZ i stranke Osmorke. Naime oni su predložili, a kasnije i usvojili dva zaključka.

Prvim konstatuju da nije formirana vlada FBiH u roku od 30 dana od dana izbora predsjednika i dva potpredsjednika FBiH kako nalaže Ustav.

Drugim zaključkom naglašavaju napore koji su učinili svi sudionici političkog procesa i međunarodne zajednice da se osigura provedba rezultata izbora. U zaključku je naglašeno d aje sadašnja vlast u "tehničkom" mandatu te da ne može provoditi reformske procese. Na kraju zaključka pozivaju da se iznađe rješenje.

Iako nisu direktno pozvali Schmidta da reaguje, ove zaključke bi Schmidt mogao iskoristiti kao alibi.

Schmidt bi danas mogao omogućiti da se vlada formira uz saglasnost predsjednika i jednog potpredsjednika, samo je pitanje da li će to biti privremena ili trajna odredba.

 

Foto:Arhiv