Naime, 16-godišnja Džejla liječila je zub u jednoj privatnoj stomatološkoj ordinaciji, nakon čega je došlo do komplikacija.
Roditelji su je prebacili na KCUS gdje je preminula. Trenutno se istražuju sve okolnosti ove tragedije.
Snažan odjek
A da je ona imala snažan odjek i na navike građana pokazuju podaci iz javnog zdravstva u KS.
Naime, očito je da građani gube povjerenje u privatne klinike, pa se odlučuju svoje zdravlja vratiti u ruke javnog zdravstva.
Posljednjih godina, posebno stomatolozi u Domovima zdravlja nisu imali previše posla, jer su se građani uglavnom liječili kod privatnika.
Tome je doprinijelo i to što Domovi zdravlja nisu uvijek imali sve potrebne materijale, ali ni dovoljno uposlenika.
Sad se trend naglo mijenja. Prema informacijama Raporta, ‘navala’ je pacijenata kod stomatologa u Domove zdravlja, ali i na klinike na Stomatološkom fakultetu u Sarajevu.
Ministar zdravstva KS Enis Hasanović za Raport kaže da je upoznat s podacima o povećanju stomatoloških pacijenata.
Hasanović: Naglo povećan broj pacijenata
“Upoznali su me da postoji naglo povećanje pacijenata. Ja bih htio da se vrati povjerenje u javno zdravstvo.
Na tome radim danonoćno. Naravno, treba još mnogo toga uraditi. Znamo da ranije nije bilo materijala i da je falilo doktora, pa se dugo čekalo.
Sad to mijenjamo”, navodi ministar.
Portparol Domova zdravlja Arman Šarkić potvrđuje također da postoji veći ‘pritisak’ pacijenata.
Pojačan pritisak
“Mi možemo reći da bilježimo pojačan pritisak pacijenata i što se tiče svih vrsta usluga, sve što pokriva stomatološka služba.
Nisu to samo vađenja zuba, tu su i popravke, pregledi, i naravno, ono što nam je drago jeste izrada mobilnih aparatića”, naveo je Šarkić.
On dodaje kako se osjeti povećanje broja pacijenata.
“Mi unazad godinu već kontinuirano imamo snabdijevanje svim materijalima koji je po kvalitetu evropskih standarda”, ističe Šarkić.
Nagli porast pacijenata bilježi i Stomatološki fakultet, koji nekad otvori i po 100 novih kartona dnevno.
“Broj posjeta Stomatološkom fakultetu s Stomatološkim kliničkim centrom je naglo porastao u usporedbi s istim periodom prošle godine, a nakon incidenta s pacijenticom koja je preminula na KCUS-u pod okolnostima sumnje na smrt zbog dentalne infekcije”, kaže dekan Muhamed Ajanović za Raport.
Ajanović: Segment edukacije je bitan
“Pozivam sve pacijente, onima je potrebna usluga iz odlastimdentakne medicine, a naročito ona koja podrazumijeva ozbiljniji pristup, da istu potraže u okviru naše ustanove.
Kontinuirana edukacija
Do sada nismo imali niti jednu ozbiljniju komplikaciju, a usluge koje pružamo su na svim nivoima zdravstvene zaštite od primarnog do tercijarnog.
Razlog za isto je kontinuirana edukacija osoblja, najsavremeniji materijali koje koristimo i interes za dentalno zdravlje pacijenta rasterećen od finansijskih kalkulacija.
Segment edukacije je posebno bitan jer ne postoji kvalitetna i besplatna ili jeftina edukacija”, zaključio je Ajanović.