Najpoželjnije zemlje za preseljenje i rad bh. radnika su Njemačka, Austrija i Švicarska

.

Prema istraživanju portala MojPosao, koje je provedeno toekom ovogodišnjeg regionalnog sajma poslova, većina stanovnika Balkana i dalje razmatra zapadnoeuropske zemlje kao glavne destinacije za preseljenje i bolji posao. Istraživanje, koje je obuhvatilo više od 6600 ispitanika iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Slovenije i Sjeverne Makedonije, pokazalo je jasnu sklonost prema Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj kao najprivlačnijim destinacijama za radnu migraciju.

Tri zemlje koje dominiraju kao najpoželjniji odabir za preseljenje su Njemačka, Austrija i Švicarska, a rezultati istraživanja pokazuju da su to zemlje u kojima bi stanovnici Balkana najradije radili. U Bosni i Hercegovini čak 66 posto ispitanika odabralo bi neku od ovih zemalja, a slično mišljenje dijeli 64 posto ispitanika iz Sjeverne Makedonije. Najveći postotak od 87 posto ispitanika koji bi preselili u ove zemlje dolazi iz Hrvatske. Ove tri države ostaju najprivlačnije destinacije za preseljenje, zbog povoljnijih uvjeta za rad, bolji standard života i stabilnijeg tržišta rada.

Međutim, iako su zapadnoeuropske zemlje najpoželjnija opcija, susjedne zemlje Balkana također imaju značajnu ulogu u planovima radnika. Istraživanje je pokazalo da 40 posto radnika iz BiH i Sjeverne Makedonije, kao i 27 posto ispitanika iz Hrvatske i 26 posto iz Srbije, razmatra odlazak u neku od susjednih država radi boljih uvjeta rada. Zanimljivo, dok su susjedne zemlje još uvijek opcija za mnoge radnike, Slovenci su, iznenađujuće, najotvoreniji za razmatranje preseljenja u zemlje izvan Balkana, s čak 45 posto ispitanika koji su voljni tražiti posao u inozemstvu.

S obzirom na trenutnu situaciju u regiji, migracije unutar Balkana također su prisutne, ali u manjoj mjeri. Stanovnici Hrvatske najčešće biraju Sloveniju kao destinaciju za preseljenje (90 posto), dok manji broj ispitanika bira Bosnu i Hercegovinu, Srbiju ili Crnu Goru. Također, radnici iz Srbije preferiraju preseljenje u Sloveniju, dok Slovenci biraju Hrvatsku. Iako se migracije unutar regije često događaju, većina radnika iz Balkana ipak teži zapadnim destinacijama zbog boljih mogućnosti za rad i veće zarade.

Zanimljivo je da, iako su zapadne zemlje dominantne, svi ispitanici iz regije pokazuju vrlo malu sklonost prema preseljenju u zemlje izvan Europe. Samo 22 posto Slovenaca, 21 posto Hrvata, a jednak postotak Srba iskazali su interes za preseljenje u Aziju, Afriku ili Ameriku. Najmanje zainteresirani za ovu opciju su stanovnici BiH, gdje je samo 16 posto ispitanika izrazilo želju za preseljenjem na neki drugi kontinent.

Kada je riječ o preseljenju zbog posla, većina ispitanika u regiji to vidi kao privremeno rješenje. Ipak, postoji i značajan broj onih koji bi bili voljni trajno preseliti u inozemstvo. Stanovnici Bosne i Hercegovine su najbrojniji među onima koji su spremni na trajno preseljenje u neku drugu zemlju, dok su ostali narodi regije više skloni traženju privremenih rješenja.