Prema njegovim riječima, na prostoru razrušenih pogona ostale su ogromne količine staklene vune koja, kako navode mještani, šteti njihovom zdravlju.
"Na lokalitetu Elezovići nalazila se peradarska farma sa 24 hale u kojima se odvijala proizvodnja koka nosilja. Te hale su u međuvremenu potpuno razrušene, odvuklo se sve što je moglo vrijediti, a tone staklene vune su ostale razbacane svuda okolo", kaže Mehurović.
On priča da je svega nekoliko stotina metara udaljena škola koju pohađa veliki broj djece i to je velika opasnost.
"Upozoravali smo inspekcije na ovaj problem, nadležne vlasti i Upravu 'Agrokomerca', ali niko ništa ne poduzima, iako je zdravstveno dokazano da je staklena vuna opasna po zdravlje ljudi", kaže Mehurović.
Slične probleme imaju i mještani drugih mjesnih zajednica na području Velike Kladuše koji žive u blizini razrušenih hala i objekata "Agrokomerca". Vlasnici stoke koji napasaju svoja stada na tom području također se žale na bolesti i umiranje životinja.
Ekološko udruženje "Forum Glinica", iz mjesta Glinica, tako je početkom ove godine organiziralo okrugli sto na ovu temu, a od Uprave "Agrokomerca" zatraženo je tada da očisti ostatke porušenih hala, posebno naslage staklene vune. Iz ovog preduzeća su tada odgovorili da za to nemaju sredstava, a optužbe mještana smatraju neosnovanim.
Prema riječima zdravstvenih radnika, staklena vuna se sastoji od sitnih čestica koje, ukoliko taj materijal nije adekvatno uskladišten, može doći u kontakt s ljudskim organizmom i uzrokovati zdravstvene probleme. Prije svega to se odnosi na oboljenja respiratornog sistema i razna kožna oboljenja.