Ovo je samo jedan od brojnih komentara nezadovoljnih kupaca, objavljenih na društvenoj mreži jednog trgovačkog centra u Sarajevu.
Pretrpani žalbama
Nažalost, ovo nije usamljen slučaj. Udruženja za zaštitu potrošača u posljednje su vrijeme pretrpana žalbama prevarenih kupaca.
Naglašavaju i da se dešava da su cijene neuredno postavljene, pa kupci ne mogu odgonetnuti koliko zapravo košta koji proizvod. Sve se radi da bi se potrošač zbunio i da ne bi primijetio prevaru. To nam je potvrdio i Edin Pašić iz Udruženja za zaštitu potrošača Kantona Sarajevo.
- Potrošačima savjetujemo da dobro pogledaju cijene na polici i na kasi. Kada uoče ovakav slučaj, ne smiju prešutjeti, jer će na prevaru nasjesti neko drugi. Potrošači moraju znati da je ovo klasična prevara, jer se krši Zakon o zaštiti potrošača - istakao je Pašić.
Prema njegovim riječima, ova pojava toliko je raširena da je u pojedinim firmama postala nezvanična poslovna politika.
- Kada ih kupci uhvate u laži, prodavači se najčešće pravdaju da se radi o grešci, ali to uglavnom nije tačno. I to rade ne samo veliki trgovački centri nego i manje trgovine, pa kome ova bahatost prođe, dobro i jeste - naglašava Pašić.
Nema prepreke
Najčešće na prevaru nasjedaju penzioneri, ali i oni koji kupuju više stvari, pa im je teško odmah uočiti različitu cijenu.
- Starijima je teško dok stoje u redu na kasi da uzimaju naočale i upoređuju cijene. Kupci moraju znati da takav proizvod mogu vratiti. Apsolutno nema prepreke da im prodavači ne vrate novac. Potrošači imaju pravo i da se žale tržišnoj inspekciji ako to primijete - dodao je Pašić.