Hadžiabdić je kazala da je nabavljeno 10.000 glasačkih kutija uz pomoć donatora, kao i 60.000 posebnih sigurnosnih pečata.
"Transparentne kutije povećavaju povjerenje u izborni proces. Postojeće su dotrajale, teške su i vrlo nepraktične za transport. Mi smo ih morali koristiti jer u bh. institucijama nije bilo dovoljno razumijevanja za nabavku prozirnih kutija", rekla je Hadžiabdić.
Ona je navela da su donatori prozirnih glasačkih kutija bili OSCE te ambasade Velike Britanije, SAD-a i Norveške.
Šef misije OSCE-a u BiH Bruce Berton kazao je da je ova misija upoznata o glasinama u vezi s izbornim procesom.
"Upoznati smo o glasinama prema kojima dolazi do punjenja glasačkih kutija plaćenim glasačkim listićima ili o zapošljavanju ljudi na osnovu političke podanosti", kazao je Berton.
Američka ambasadorica u BiH Elizabeth Maureen Cormack rekla je da će kutije omogućiti građanima da imaju više povjerenja.
"Ovo je važna godina za BiH. Građani BiH zaslužuju da imaju povjerenja u izborni proces koji će odražavati njihovu istinsku volju. Na ovaj način posmatrači će moći vidjeti da nijedan listić nije ubačen u kutiju prije otvaranja glasačkog mjesta. Istovremeno, glasačke kutije su tek poluprozirne, kako bi se osigurala privatnost svakog pojedinca. Ovo je važan, ali ipak samo jedan mali korak u unapređenju izbornog procesa. Dugoročna rješenja zahtijevaju potpunije reforme, što podrazumijeva izmjenu zakonodavstva", kazala je ambasadorica Cormack.