Na listi za spasonosni lijek 1.254 onkološka pacijenta: Oboljeli iz KS zbrinuti, drugi čekaju da se Vlada FBiH smiluje

.
Na "listama smrti", kako ih pacijenti zovu, ostali su oboljeli iz drugih kantona u Federaciji BiH, jer njihovi kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja u većini slučajeva nisu u stanju, zbog nedostatka finansijskih sredstava, uraditi ono što je uradio KS

 

Zaključno sa 30. novembrom 2024. godine na listama čekanja na hemato-onkološkim komisijama je 1.254 pacijenta po lijeku, podatak je koji nam je dostavljen iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine.

- Stvarni broj po JMBG pacijenata može biti niži od 1.254, jer jedan pacijent može biti na listi čekanja za dva ili više lijekova, a Lista čekanja je formirana prema broju pacijenata na svakom lijeku - dodali si iz Federalnog zavoda.

Dakle, lista onkoloških pacijenata na propisani lijek - može - kako su naveli iz Zavoda, ali i ne mora biti niža od 1.254 pacijenta.

Ovo je stvarno stanje na listama čekanja Fonda solidarnosti nakon što su zdravstvene vlasti Kantona Sarajevo krajem septembra donijele odluku da će do kraja godine osigurati pet miliona KM za onkološke pacijente, ali samo iz KS, što je i učinjeno.

Na "listama smrti", kako ih pacijenti zovu, ostali su oboljeli iz drugih kantona u Federaciji BiH, jer njihovi kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja u većini slučajeva nisu u stanju, zbog nedostatka finansijskih sredstava, uraditi ono što je uradio KS.

 

Enida Glušac

Enida Glušac, predsjednica Udruženja osoba oboljelih i liječenih od tumora dojke "Renesansa", čije udruženje okuplja i žene iz drugih kantona, kaže kako se radi o izuzetno velikoj brojci iako su pacijenti iz KS u međuvremenu zbrinuti.

- Mi smo kao Udruženje pacijenata okupljeni u mrežu "Glasaj za život" već krenuli sa posjetama po kantonima kako bismo razgovarali sa vlastima da i oni na način kako je uradio KS pomognu svojim pacijentima. U Tuzlanskom kantonu su nam rekli da oni nemaju zakonsku osnovu da to urade, jer je to u ingerenciji federalnog nivoa. Prije nekoliko dana razgovarala sam sa resornim ministrom u Goraždu Senadom Čeljom koji mi je rekao da su oni za svojih šest pacijenata sa listi čekanja osigurali novac. Sačekat ćemo da prođu novogodišnji praznici, a onda ćemo razgovarati i sa vlastima u drugim kantonima u FBiH kako bismo pokušali iznaći rješenje za pacijente na listama čekanja. Imamo obećanje zdravstvenih vlasti u KS da će u idućoj godini oni izdvojiti još 30 miliona KM, pa ćemo vidjeti šta će na kraju od toga biti - ističe Glušac.

Kaže kako je broj onkoloških pacijenata u BiH iz dana u dan sve veći te da se u narednim mjesecima samo može očekivati porast broja oboljelih, a samim tim i duže liste čekanja na terapije.

I dok najteži pacijenti umiru na listama čekajući spasonosni lijek, Vlada FBiH, ona koju zakon obavezuje da im osigura pravovremeno i adekvatno liječenje, ponaša se najblaže rečeno bahato i neodgovorno.

Ni jučer na sjednici Zastupničkog doma FBiH ni riječi o budžetu, a kraj je decembra.

Zastupnica u Zastupničkom, domu Parlamenta Federacije BiH, Alma Kratina, kaže kako se Federalna vlada nije snašla u normalnim, a pogotovo u kriznim situacijama.

 

- Toliko nesuvislih diskusija čulo se na sjednici od pozicije u smislu nekakvih opterećenja koja je prošla vlada ostavila ovoj, a svi smo svjesni da je ostavljen suficit. Koliko god bili kritični prema prošloj vladi i oštro kritikovali njihove propuste, ono što se sada radi je do sada neviđeno. Ni slova o budžetu nismo čuli. Nema nikakvih zakona iz oblasti zdravstvene zaštite, a samim tim ne možemo provesti ni zakone koji su u proceduri iz oblasti socijalne zaštite koji se tiču razdvajanja pasivnih i aktivnih tražilaca posla što je veliki problem. Oni su sve blokirali - naglašava Kratina.

Podsjetila je da je Klub Demokratske fronte proteklih mjeseci kroz inicijativu pokušavao da se izmjeni Zakon o pripadnosti javnih prihoda, da se osigura novac za Fond solidarnosti prije nego što dođe u budžet i postane stvar političke trgovine.

- U jednom periodu se malo govorilo o tome, a onda je KS, s obzirom da je finansijski najmoćniji, osigurao sredstva za svoje pacijente do kraja godine. Oboljeli iz drugih kantona ostali su na milost i nemilost Vladi FBiH. Jedno vrijeme premijer Nermin Nikšić je imao nekakvu komunikaciju sa udruženjima onkoloških pacijenata, poslije više ništa. Ne znam šta treba da se desi da se Vlada počne odgovorno ponašati. S velikom neizvjesnošću ulazimo u narednu godinu. Kao i ostali građani sam u strepnji za budućnost. Da smo koronu imali u periodu ove Vlade ne znam gdje bismo sad bili - kazala je Kratina.