Mještani Jezera kod Jajca danas su protestovali ispred zgrade Općine gdje su izrazili nezadovoljstvo zbog geoloških istraživanja koje obavlja firma Lykos Balkan Metals jer, kako kažu, strahuju za zdravlje stanovnika i prirodu. Na današnje izjave reagovali su i iz LBM-a.
Današnji skup mještana održan je pred novi okrugli stol gdje će se govoriti o aktivnostima ove kompanije na području Sinjakova, Otomalja i Baga gdje se vrše geološka istraživanja rude, a o čemu je portal Klix.ba danas pisao.
Ovo je ujedno i prvi neformalni skup mještana koji su izrazili zabrinutost zbog krčenja šume, uništavanja prirodnih izvora i zagađenja rijeke Plive te su ukazali na potrebu da se to sve zaštiti u narednom periodu.
Jedan od okupljenih mještana bio je, kako prenosi Jajce Online, i Edin Keljalić koji je kazao da su mostovi u Jezeru nosivosti 12 tona, a da preko njih prelaze tereti i mašine koji su četiri do pet puta teži od dozvoljenog te je poručio da takve investicije nisu poželjne u Jajcu.
Prisutnima se obratio i predstavnik svih nevladinih organizacija u Jajcu koje su se borile protiv gradnje MHE na rijeci Plivi.
"Čim narod negoduje postoji razlog zbog čega je to tako. Ova ideja u samom startu je suluda, da se govori ili razmišlja o rudarenju, rudnicima ili bilo kakvim kopanjima. Mi imamo potpisan sporazum tri načelnika, Jajce, Jezero i Šipovo o razvoju turizma od kojeg se itekako može živjeti na ovom području. Ovo naše područje je bogato i lijepo i nudi se za takav razvoj privrede. Ovim istraživanjima, Veliko Plivsko Jezero kao nacionalni spomenik BiH je ugroženo, a svi dobro znamo da se ta ista voda pije u Jajcu. Trebamo formirati komisiju, staviti naše zahtjeve na papir i posjetite sve tri načelnika u slivu Plive i oni su obavezni da se s nama bore. Osim Edin Hozana, Milana Kovača, Snežane Ružičić dužan je da se bori i načelnik Mrkonjić Grada Dragan Vođević", naveo je Velid Hrnjić, predsjednik PD "Ćusine" Jajce.
Lykos Balkan Metals je u neka mjesta osigurao i instaliranje gradskog vodovodnog sistema što se nije svidjelo Janji Nikolaš koja ne želi plaćati vodu te želi svoj rezervoar.
Istakla je i da su uništili dosta njene zemlje iskopavanjima, otpad istresali na livadu, a na kuću njene unuke, kako kaže, obrušile su se stijene od iskopavanja.
Okrugli stol na temu iskopavanja na području Jezera bit će održan u ponedjeljak u 16 sati kada se očekuje i prisustvo predstavnika Ministarstva energetike i rudarstva, mještana, investitora i predstavnika općina.
Na sve današnje izjave mještana reagovali su i iz kompanije Lykos Balkan Metals koji su kazali da su sami građani podnijeli zahtjev za gradski vodovod te da sa Nikolašima imaju sporazum da se izvode radove izgradnje puta, a da će kasnije po završetku sve uredno biti isplaćeno za ulazak u posjed.
"Uradili smo im i 50 metara puta u njihovu parcelu gdje put nama nije potreban, sve s ciljem društvene odgovornosti i dobrih odnosa s domaćinima. Uz dogovor sa Lazom Nikolašom i njegovim sinom Miroslavom sklopili smo dogovor da ćemo finansirati uvođenje gradske vode u njihovo domaćinstvo. Nikolaši su sami podnijeli zahtjev kod komunalnog preduzeća 'Pliva' Jezero, a mi smo finansirali troškove od 2.500 KM", kazali su iz Lykos Balkan Metals odgovarajući na tvrdnje porodice Nikolaš uz napomenu da se i načelnica Ružičić angažovala na izgradnji vodovodne mreže u domaćinstvima te su dodali:
"Dragan Palalić, član komisije i radnik komunalnog preduzeća Pliva proveo je cijeli dan 14. oktobra na postavljanju potrebnih cijevi za rješavanje vode na putu kod Nikolaša sve u dogovoru sa Nikolašom i kompanijom Lykos. Poslije radova je provjereno da li vode ima u domacinstvima."
Pojasnili su i da su na teren izlazili i predstavnici komunalnog preduzeća "Park" Mrkonjić Grad koji su pomogli u postavljanju cjevovoda i spojnica te da su više puta sjedili u dvorištu Nikolaša i imali dogovore.
Nadalje ističu da je Općina Jezero formirala komisiju za nadzor puteva koji se rade te da slika koju su mještani danas iznijeli javnosti nije cjelokupna.
Foto: Jajce Online