Milijarda iz EU na čekanju: BiH kasni s reformama, radna grupa se mjesecima ne sastaje

pare
Evropska komisija upozorava: Novac stiže tek nakon provedenih reformi

 

Bosna i Hercegovina sve je dalje od povlačenja više od milijardu eura iz evropskog Plana rasta, jer njeni zvaničnici nisu ispunili ni osnovne proceduralne korake. Evropska komisija (EK) naglašava da će države korisnice morati u potpunosti provesti sve reforme do kraja 2027. godine kako bi ostvarile pravo na ova sredstva.

Međutim, prve isplate iz Plana rasta, koje su bile planirane za početak ove godine, sada su pod znakom pitanja. Problem nije u EK, već u zakašnjenju zemalja regiona, koje nisu uskladile unutrašnje procedure.

Među onima koje najviše kasne je upravo Bosna i Hercegovina, koja je jedina u regionu još uvijek nije dostavila potpunu reformsku agendu. Sarajevo je Briselu poslalo nepotpun dokument, što ne ispunjava kriterije Evropske komisije.

“Što kasnije Bosna i Hercegovina podnese svoju Reformsku agendu, toliko kraće vrijeme će imati na raspolaganju da provede reforme iz nje”, upozorili su iz Evropske komisije u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Prema preliminarnim procjenama, BiH bi mogla povući 1,085 milijardi eura iz Plana rasta, ali EK jasno poručuje da sredstva neće biti isplaćena bez sprovedenih reformi.

“Evropska komisija ohrabruje Bosnu i Hercegovinu da se pridruži svim partnerima iz regiona i formalno podnese svoju Reformsku agendu bez daljih odlaganja, prevazilazeći nesuglasice za dobrobit svih građana”, dodaju iz EK.

Radna grupa mjesecima bez aktivnosti

Radna grupa, koju čine 22 premijera i ministri sa tri nivoa vlasti u BiH, nije se sastala još od aprila 2024. godine, iako je upravo ona ključna za usaglašavanje plana koji bi omogućio povlačenje sredstava iz evropskih fondova.

“Od one online konferencije u aprilu do danas nema ama baš nikakvog razgovora ni dogovora”, izjavio je za RSE Tahir Lendo, premijer Srednjobosanskog kantona i član radne grupe ispred SDA.

Sličan stav iznio je i Đuro Topić, premijer Posavskog kantona i predstavnik HDZ-a BiH u radnoj grupi.

“Poslije tog neuspjelog online sastanka u aprilu, sve je stalo. Ne mogu reći kolika je to šteta za nas, jer nemamo izračun koliko bi se, od tih više od milijardu eura, slilo u našu županiju (kanton). Šteta je ogromna za cijelu državu”, rekao je Topić za RSE.

Bosna i Hercegovina, dok ostale zemlje regiona napreduju u ispunjavanju reformskih zahtjeva, i dalje tapka u mjestu, riskirajući gubitak ogromnih evropskih sredstava zbog političkih nesuglasica i administrativne neefikasnosti.