- Postignut je dogovor s Belgijom, Danskom, Finskom, Francuskom, Litvom, Latvijom, Luksemburgom, Holandijom, Portugalom i Švedskom, ali i s Češkom, Mađarskom i Poljskom koje su se do sada žestoko protivile ovakvom sporazumu - javljaju njemački mediji pozivajući se na izvještaj pod nazivom "Više reda i pravila u migracijskoj politici: Stanje nakon EU samita 28./29. juna", koji je kancelarka i predsjednica Kršćansko-demokratske unije (CDU) Angela Merkel poslala koalicijskim partnerima Kršćansko-socijalnoj uniji (CSU) i Socijaldemokratskoj stranci Njemačke (SPD).
Kancelarka je još, kako se nadalje navodi u dokumentu, dobila garancije Grčke i Španije o tome da će primati natrag izbjeglice koje su već registrirane u njihovim zemljama, a koje su pokušale ući u Njemačku.
Na listi zemalja s kojima je postignut sporazum nisu ni Italija ni Austrija, ali ni Hrvatska, koja je kao zemlja na tzv. Balkanskoj ruti više pogođena izbjegličkom tematikom nego mnoge druge članice EU.
Merkel se isto tako zalaže i za izgradnju prihvatnih centara u kojima bi izbjeglice bile smještene do njihove konačne odluke o boravišnom statusu. Novost je ta da će izbjeglicama biti zabranjeno udaljavati se iz tih centara koji bi trebali biti smješteni blizu granica.
Angela Merkel u sporazumu s evropskim partnerima vidi glavne uvjete sestrinske stranke CSU i njenog predsjednika i ministra unutrašnjih poslova Horsta Zehofera (Seehofer) kao ispunjene.
Prije dvije sedmice je između CDU-a i CSU-a izbila svađa oko smjernica izbjegličke politike koja je na trenutke prijetila raspadom demokršćanske Unije CDU/CSU, a time i raspadom vladajuće koalicije.
CSU traži odbijanje već prije registriranih izbjeglica, dok je Merkel tražila prvo dogovor s EU partnerima odbijajući jednostrane odluke Njemačke.
Čelništva CDU-a i CSU-a sastaju se odvojeno u nedjelju da bi razmotrila daljnje korake u odnosu prema izbjegličkoj politici.