Svjedoci smo učestalih saobraćajnih nesreća na cestama širom Bosne i Hercegovine, a mnoge od njih, nažalost, završavaju tragično. Danas je još jedna pješakinja izgubila život, čime se dodaje nažalost dugačkom popisu žrtava saobraćajnih nesreća.
I dok su nesreće svakodnevna pojava, pitanje koje ostaje neodgovoreno je – zašto je to tako?
Nema sumnje da su vozači najodgovorniji u velikom broju ovih situacija. Nepažnja, prebrza vožnja i nepoštivanje saobraćajnih propisa direktno doprinose povećanom broju nesreća. Ipak, postavlja se pitanje – zašto vozači tako često krše pravila? Jesu li kazne neadekvatne ili je razlog dublje ukorijenjen u mentalitetu i navikama?
Jedan od faktora koji doprinosi ovakvom ponašanju za volanom jeste pritisak s kojim se mnogi vozači suočavaju zbog saobraćajnih gužvi, posebno u većim gradovima. Strah da će zakasniti na posao ili obaveze tjera ljude da voze brže i riskantnije, često prelazeći granice sigurnosti. Dodajmo tome i rastuću nervozu na cestama, gdje svako kašnjenje ili zastoj može rezultirati agresivnijom vožnjom.
Kazneni sistem u BiH, iako postoji, često ne uspijeva adekvatno sankcionisati prekršitelje. Iako su kazne novčano visoke, čini se da one ne odvraćaju vozače u dovoljnoj mjeri. Vozači koji konstantno ponavljaju prekršaje i dalje su prisutni na cestama, što ukazuje na manjak ozbiljnijeg pristupa u kontrolisanju i edukaciji o sigurnoj vožnji.
Problem možda leži i u stavu prema pravilima – mnogi vozači u BiH saobraćajne propise ne doživljavaju ozbiljno, već ih tumače kao savjet, a ne kao obavezu. Nažalost, taj opušteni pristup često rezultira teškim posljedicama, kako za same vozače, tako i za pješake i druge učesnike u saobraćaju.
Da bi se situacija poboljšala, je li potrebno da kazne budu strožije? Ili je potrebna promjena svijesti o odgovornosti koju vozači imaju, edukacija o posljedicama neodgovorne vožnje, kao i bolja organizacija saobraćaja koja će smanjiti pritisak na vozače.