Porodice sa troje i više djece sa područja općine Centar razočarane su visinom jednokratne pomoći koja će im biti dodijeljena iz općinskog budžeta. U rješenjima koja su im dostavljena, umjesto obećanih 500 maraka za svako dijete, napisana je cifra manja od stotinu KM.
Majka troje školaraca kazala je za Fokus da je već unaprijed planirala taj novac i ukalkulisala ga u troškove.
-Trebali smo dobiti 1.500 KM, a na kraju nema ni cijelih 300. Strašno je kako su nas izmanipulisali. Sada je sasvim jasno da se radilo o predizbornoj „šarenoj laži“ jer nije slučajno javni poziv raspisan tik prije izbora – kaže majka.
Prijavilo se 1.524 djece, Općina računala na 300
Općina Centar Sarajevo na čelu sa starim/novim načelnikom Srđanom Mandićem sredinom septembra objavila je Javni poziv za dodjelu jednokratne novčane pomoći za porodice sa troje i više djece. Uvjeti su bili da u zajedničkom domaćinstvu živi troje ili više djece (bračne, vanbračne, usvojene, pod starateljstvom ili djece iz prethodnog braka supružnika) do 18 godina života, a najkasnije do navršenih 27 godina ukoliko se nalaze na redovnom školovanju. Također, morali su imati prijavljeno prebivalište na području općine Centar minimalno godinu dana do dana podnošenja zahtjeva. Javni poziv bio je otvoren 30 dana od dana objavljivanja.
U pozivu je navedeno da je budžetom za 2024. godinu planirano 150.000 KM za ovu namjenu i da članom 5. propisana visina jednokratne novčane pomoći od 500 KM po djetetu.
-Nadalje je propisano da ukoliko se nakon provedenog postupka po javnom pozivu utvrdi da raspoloživa budžetska sredstva planirana za ove namjene nisu dovoljna za isplatu iznosa novčane pomoći od 500 KM po djetetu, visina jednokratne novčane pomoći po djetetu utvrđivat će se srazmjerno broju djece koja ispunjavaju uvjete iz Odluke – napisano je u Javnom pozivu.
Istina, Općina i Mandić unaprijed su se ogradili od obećanog pojedinačnog iznosa pomoći i bilo bi uredu da su omašili za 20 ili 50 maraka. Međutim, kada se obećanih 500 svede na 98 KM zato što uslove ispunjava više od 1.500, a ne 300 djece, koliko su oni planirali, onda je jasno da su se olako “gađali” ciframa na osnovu samo njima znanih pokazatelja. Ili je, možda, jedina računica kojom su se vodili bila potencijalni glas roditelja za načelnikov novi mandat.
Od roditelja se traži da pravdaju novac
Fokus je tražio obrazloženje od Srđana Mandića, ali nije nam odgovorio na poruku niti na zvanični upit koji smo poslali općinskoj službi za informisanje. A da su nadležni u Općini morali znati koliko je djece iz višečlanih porodica nastanjeno u ovoj lokalnoj zajednici potvrdio je za Fokus predsjednik Udruženja „Porodice tri plus“ Mustafa Vlahovljak.
-Važno je napomenuti da smo prije usvajanja ove odluke, u martu, informisali predstavnike Općine o broju višečlanih porodica na području Centra. Smatrali smo da će izdvojiti dovoljna sredstva, oko 750.000 KM, koliko je bilo potrebno za isplatu predviđenog iznosa. Za početnih 140.000 KM obaviješteni smo da se radi o inicijalnim sredstvima te da ima dovoljno vremena da se ostatak osigura rebalansom ili drugim načinima do kraja godine. Međutim, sa javnim pozivom se čekalo sve do septembra i sada je izvjesno da to neće ni biti ostvareno – kaže Vlahovljak.
Dodaje da su podaci o broju djece dostupni Općini i njenim službama i iz drugih izvora.
-Putem Općine obrađuju se “tri plus” dječiji dodaci koje isplaćuje Kanton Sarajevo. Dakle, zahtjevi i predmeti se predaju Općini i oni najpreciznije znaju koliko ima ovih porodica i djece. Znači da su sto posto i bez nas imali uvid u te podatke – pojašnjava Vlahovljak, te dodaje da je Udruženje uputilo općinskom načelniku zahtjev za sastanak.
Zanimljivo je i to da se od roditelja zahtijeva da u roku od 30 dana od utroška sredstava dostave Službi za boračko-invalidsku i socijalnu zaštitu Općine Centar Sarajevo izvještaj sa dokumentacijom o namjenskom utrošku ovog novca. Šta se pod ovim podrazumijeva i za šta je dozvoljeno trošiti – roditeljima nije jasno. I ovo je bilo jedno od pitanja koje je Fokus postavio načelniku, ali odgovor nismo dobili.