Desničarski nacionalistički premijer Viktor Orban, izabran na treći uzastopni mandat u aprilu, jedan je od najžešćih protivnika migrantske politike Evropske unije otkako je njegova vlada ogradila mađarske južne granice kako bi zadržala migrante van zemlje.
Mađarska vlada, skupa s Poljskom i Češkom Republikom našla se pod kritikama EU zbog zauzimanja oštrog stava protiv prihvata tražilaca azila, ali je našla zajednički jezik s glasačima tvrdeći da ilegalna imigracija prijeti podrivanjem evropske stabilnosti.
Državna novinska agencija MTI navela je izjavu ministra vanjskih poslova Petera Sijarta u petak da bi neobavezujući sporazum UN-a mogao postati dio međunarodnog prava, dok nacionalne vlade moraju sačiniti konkretne mjere na njegovoj provedbi.
Završni tekst sporazuma o globalnoj migraciji "u potpunosti je suprotan zdravom razumu, mađarskim interesima i namjeri obnove evropske stabilnosti" - navodi novinska agencija Sirijatove riječi.
Ukoliko Orbanova vlada odobri Sirijatov prijedlog u narednoj sedmici, Mađarska bi sljedila Sjedinjene Države koje su napustile sporazum u decembru uslijed briga za svoj suverenitet.
Američki predsjednik Donald Tramp (Donald Trump) izjavio je u petak da imigracija mijenja kulturu i da je "veoma negativna" za Evropu zbog sigurnosnih rizika, koristeći isti riječnik kao mađarski čelnik Orban, koji je odbio da pruži gostoprimstvo svim nelegalnim imigrantima zbog takvih briga.
Uz rekordnih 21,3 miliona izbjeglica širom svijeta, 193-člana Generalna skupština UN-a usvojila je političku deklaraciju u 2016., poznatu kao Njujorška deklaracija, u kojoj su se njene članice dogovorile da provedu dvije godine u pregovorima o sporazumu za sigurnu, primjerenu i regularnu migraciju, prenosi Reuters.