"Bez odlaganja treba raditi na definisanju parametara trajnog političkog rješenja sukoba, koji mogu da obezbijede ostanak jermenskog stanovništva u Nagorno Karabahu i povratak desetina hiljada ljudi koji su pobjegli iz svojih domova", ističe se u saopštenju.
"U ovom teškom trenutku, Francuska je uz Jermeniju, sa kojom ima istorijsko prijateljstvo", dodaje se.
Pariz, koji navodi da će analizirati taj sporazum, pozdravio je okončanje sukoba, uz ocjenu da prioritet sada treba da bude "trajno okončanje sukoba i poštovanje prekida vatre, o čemu je odlučeno u ponedjeljak".
Sporazum, koji su Azerbejdžan i Jermenija potpisale pod okriljem Rusije, označava okončanje šestonedjeljnih žestokih sukoba. Macron, koji je bio uključen u pokušaje postizanja primirja u okviru grupe Minsk (Francuska, Rusija i SAD), "aktivno će nastaviti konsultacije sa Rusijom" i uskoro će razgovarati sa liderima dvije strane, navodi se u saopštenju.
Francuska, kako se dodaje, "snažno poziva Tursku da okonča provokacije po pitanju Nagorno Karabaha, da pokaže uzdržanost i da ne radi ništa što kompromituje mogućnost trajnog sporazuma kroz pregovore u okviru grupe Minsk".
Turska je u utorak ujutru pozdravila postizanje sporazuma kao "veliku pobjedu" Azerbejdžana.
Prema sporazumu, sukobljene strane zadržavaju "položaje koje su zauzele", a Rusija će rasporediti skoro 2.000 pripadnika mirovnih snaga da bi osigurala poštovanje primirja. Sporazum predviđa da Azerbejdžan vrati kontrolu nad nekoliko okruga i održavanje kopnenog koridora koji povezuje teritorije, a koji je i dalje pod kontrolom jermenskih snaga.
Nagorno Karabah, teritorija na kojoj uglavnom žive Jermeni, otcijepio se od Azerbejdžana, što je dovelo do rata koji je tokom devedesetih godina odnio 30.000 života. Od septembra su obnovljeni sukobi jermenskih snaga i azerbejdžanske vojske.
Turska, koja podržava Azerbejdžan, optužuje se za slanje sirijskih boraca u Nagorno Karabah, kako bi podržali snage Bakua, što predsjednik Recep Tayyip Erdogan negira.