Za medije, nevladine organizacije i opoziciju bio je sporan taj član izmjena zakona, kojim se kao prekršaj javnog reda i mira predviđa „neovlašteno fotografisanje ili snimanje kojim se ometa službenik dok vrši svoje dužnosti”.
Iz Delegacija Evropske unije i Ureda specijalnog predstavnika EU u Bosni i Hercegovini također su ranije izrazili zabrinutost da bi Nacrt izmjena i dopuna Zakona o javnom redu i miru RS, ukoliko bude usvojen, negativno utjecao na ostvarivanje osnovnih sloboda u RS-u, posebno slobode izražavanja i slobode okupljanja.
Lukač je i tokom današnjeg obraćanja parlamentu dodao da namjera MUP-a RS nije bila da bilo koga spriječi, a posebno ne novinare, da rade svoj posao, a sa šefovima poslaničkih klubova u Narodnoj skupštini došli su, kaže, do zaključka da spomenuta norma nije neophodna u zakonu.
U nastavku sjednice poslanici će razmatrati, između ostalog, i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o oružju i municiji, kojima se dodatno ukidaju administrativne barijere kada su u pitanju uslovi za nabavljanje oružja.
Entitetski ministar unutrašnjih poslova Dragan Lukač prethodno je na zatvorenoj sjednici podno informaciju o dosadašnjoj istrazi o ubistvima u Laktašima i Prijedoru.