„Nije naš zahtjev nerealan nego samo prati porast cijena, roba i usluga“ kažu iz Sindikata doktora medicine i stomatologije USK-a. Pored boljih plaća neophodni su bolji uslovi rada kao i edukacija za ljekare.
„Da se donese pravilnik o napredovanju u struci da dominantan i osnovni kriterij za napredovanje budu sposobnost i znanje, a ne politička podobnost“, kaže Amir Rekić, predsjednik Sindikata doktora medicine i stomatologije USK-a.
Prijedlogom Vlade djelimično su zadovoljni iz nezavisnog Sindikata zdravstvenih radnika Kantonalne bolnice u Bihaću.
„S tim prijedlogom mi bismo se dobrano približili zdravstvenim radnicima u Federaciji, kao u TK-u, ZDK-u... Dosta ljudi bi i ostalo kad bi se plaća povećala na način na koji smo mi predložili“, ističe Elvir Hrustanović, predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika Kantonalne bolnice u Bihaću.
A prijedlog resornog ministarstva i Vlade je satnica od 2,6 sa povećanjem koeficijenta od 0,3.
„Stav u Vladi i ministarstvu je da je ovo jedna korektna i realna ponuda kada je u pitanju rješavanje njihovog kolektivnog grantskog ugovora jer za tu svrhu nam treba dodatnih 12-13 miliona maraka, a za prijedlog što su dali iz Sindikata doktora medicine trebalo bi dodatnih 20, što je nerealno“, ističe ministar zdravstva USK-a Muris Halkić (NES).
Iz Sindikata doktora medicine i stomatologije kažu da njihov prijedlog kolektivnog ugovora podstiče ostanak ljekara i medicinskih radnika kojih je sve manje. Uz to, pozivaju građane da se aktivnije uključe u kontrolu utroška sredstava ZZO-a.
„Kolege i ja smo primijetili da su neka prava zdravstvenog osiguranja koja osiguranici imaju reducirana - dovoljno je reći da se bolnička lista lijekova ne poštuje, da ovdje u bolnici gdje ja radim uvijek fali lijekova s bolničke liste. Usluge i prava koja su pacijenti imali su reducirani“, ističe Rekić.
Brojni su problemi u zdravstvu Unsko-sanskog kantona. Resorno ministarstvo će u narednom periodu poslati pisanu ponudu, nakon čega će Sindikati zauzeti konačan stav.