Ljekari pozivaju na vakcinaciju: Osim prehlade i gripe, tu je i koronavirus

vakcina
Raste broj oboljelih od respiratornih virusa. Pune su ambulante pacijenata koji se žale na povišenu temperaturu, stomačne tegobe, kašalj. Sve su češće i komplikacije, naročito kod najmlađih i kod osoba starije životne dobi. Ljekari još jednom pozivaju na vakcinaciju.

 

 

Više od 200 virusa trenutno vreba da napadne organizme građana. Najuporniji su i najčešći prehlada i gripa, ali tu je i koronavirus. Građani se brane zaštitnim maskama i starim, isprobanim receptima.

“Jedem bijeli luk i sve ko što normalni ljudi jedu”.

“Voće, povrće, neki vitamini, to je to otprilike”.

“Voće, povrće, nekad nešto popijem od tableta, ako je baš teško”.

“Pred'o sam se, pomalo pijem pekmez, sutra mi se vrati i eto tako, ništa pred'o sam se. (Kako ste se predali?) Šta ću, jednostavno naveče kad sam kući, ujutru dobar, krenem hodati, vrati se, grlo isto, eto nemam ideje kako sam sebi pomoći, vraća se, takvo je stanje kod mene”.

Upravo su ambulante porodične medicine pune pacijenata koji se žale na povišenu temperaturu, suv kašalj, malaksalost. Ljekari apeluju da prve simptome pacijenti pokušaju ublažiti sami. Ukoliko ne uspiju, sljedeći korak je odlazak u dom zdravlja.

“Mi prvi dan, ili drugi treći dan ne možemo jasno razlikovati virusnu, bakterijsku upalu, treći dan bismo znali u kom pravcu će ta upala disajnih puteva krenuti, normalno ako počne upala sa ekstremno visokim temperaturama, 38 i po, 39, ako počne sa ekstremno teškim simptomima onda treba doći prvi drugi dan”, pojašnjava Zaim Jatić, doktor porodične medicine.

Ali posljednjih mjesec dana pedijatri imaju najviše posla. Dodaju da je povećan broj komplikacija, između ostalog upale uha i upale pluća.

“Imamo određen broj djece sa upalom trećeg krajinka, to su djeca do 2 godine gdje imamo česte komplikacije. Često smo bili u situaciji da posegnemo za antibioticima, iako je u samoj podlozi virus, ali smo imali djecu koja su imala komplikacije i promjene na rentgenskim snimcima pluća, porast crp i broja leukocita”, ističe Aleksandra Vladičić, pedijatrica.

I dok se na nivou države povećao broj vakcinisane djece, i dalje se ne možemo pohvaliti vakcinacijom osoba starije životne dobi, uprkos mogućim težim kliničkim slikama.

“U ovoj 10 smrtnih slučajeva od posljedica gripe, tu je uglavnom bilo riječi o osobama starijim od 65 godina, ali nažalost imamo i par slučajeva mlađih osoba koje su preminule”, kaže Sanjin Musa, šef Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

Vremenska prognoza za naredne dane mogla bi dodatno pogoršati situaciju. Iako se svi radujemo toplijim danima, više temperature mogle bi omogućiti intenzivnije širenje postojećih virusa.

 

Foto: Arhiv